Mnoge države širom svijeta imaju pravila koja se tiču specifičnih lokalnih problema, pa su tako krompiri, slušalice i blatobrani postali dio zakona o bezbjednosti saobraćaja.
Da li znate koju količinu krompira možete legalno da prevezete? Vjerovatno ne, jer kod nas ne postoje ograničenja tog tipa. Ipak, u Novom Južnom Velsu, saveznoj državi u Australiji, većina vozača zna da bi zbog previše krompira u prtljažniku mogli da dobiju kaznu od saobraćajne policije.
Širom svijeta postoje čudni saobraćajni zakoni koji imaju neku lokalnu pozadinu, a mi predstavljamo one najzanimljivije.
Australija - najviše 50 kg krompira
U pojedinim državama u Australiji zakon nalaže vozačima da zaključaju svoje vozilo čim ga napuste, ili ako će se udaljiti od svog automobila na više od 3 metra. Pored toga, i prozori moraju biti obezbijeđeni, a ukoliko želite da provjetrite svoje vozilo, možete otvoriti prozor, ali maksimalno dva centimetra. Ipak, još čudniji zakon je onaj iz 1946. godine koji zabranjuje vozačima da prevoze više od 50 kilograma krompira.
Saobraćajna policija ne mora da nosi vagu već može da na osnovu slobodne procjene kazni vozača. Iako je zakon i dalje na snazi, nema dokaza da policija i dalje provjerava koliko krompira se prevozi u prtljažniku.
Azija - nema prskanja pješaka
Vlasti u Kini su morale da zbog zagađenja ograniče prodaju novih automobila, pa je u Pekingu tokom 2019. dozvoljeno samo 100.000 novih vozila na putevima. Zainteresovani kupci su morali da učestvuju na lutriji, a oni najsrećniji su dobili priliku da kupe nov automobil. U Japanu je zabranjeno isprskati pješaka, pa zakon nalaže da sva vozila moraju da imaju blatobrane. Pored toga, ova ostrvska zemlja je propisala i ogromne zatvorske i novčane kazne za putnike koji sjednu u vozilo kojim upravlja vozač pod uticajem alkohola.
Sjeverna Amerika - nema tehničkog pregleda
U Sjedinjenim Američkim Državama, savezne države same propisuju pravila tehničkog pregleda. Tu slobodu Mičigen, Montana i Sjeverna Dakota iskoristili su da u potpunosti eliminišu obavezu tehničkog pregleda prilikom registracije vozila. Kamioneti su vrlo popularni širom Amerike, a vozači na Havajima čak imaju mogućnost prevoza putnika u teretnom dijelu, ako se ispune određeni uslovi. Ovaj opasan vid prevoza je dio tradicije ove države, a putnici moraju imati najmanje 12 godina, uz uslov da su popunjena sva mjesta u kabini.
Evropa - nema pranja automobila ispred kuće
U Njemačkoj je ilegalno ostati bez goriva na auto-putu, prije svega zato što je zaustavljanje na Autobanu gdje nema ograničenja brzine vrlo nebezbjedno, a kazna iznosi 70 eura. Španija je apsolutno zabranila korišćenje slušalica tokom vožnje, a u Švajcarskoj nije dozvoljeno pranje automobila ispred kuće.
Francuska dozvoljava vožnju bez vozačke dozvole, a uslov je da vozač ima više od 14 godina i da posjeduje AM dozvolu, koja se dobija nakon osam sati obuke. Ipak, vozilo ne smije da ima više od 8 konjskih snaga, a maksimalna brzina ne može biti veća od 45 km/h.