Naime, građani se najčešće pitaju kako će biti popisani ukoliko prilikom posjete popisivača ne budu kući, ali i da li su dužni da odgovore na sva pitanja. Shodno zvaničnoj dokumentaciji, u nastavku slijede i odgovori.
Ako ne budete kući – član porodice dace Vaše podatke
Jedno od često postavljanih pitanja glasi – kako se popisuju građani koji u momentu posjete popisivača nijesu kući ili u samom mjestu prebivališta.
U tom slučaju, podatke o odsutnim članovima daje prisutno punoljetno lice iz istog domaćinstva. Isto je i kada su u pitanju naši državljani koji su na privremenom boravku u inostranstvu.
Morate odgovoriti na sva pitanja, u suprotnom rizikujete kaznu
Građani koji ne daju tačne podatke ili ih uopšte ne daju, rizikuju kazne od 100 do 500 eura. Identične kazne su predviđene za one koji snimaju i fotografišu tok popunjavanja podataka i objave ga putem interneta ili u medijima.
Dakle, svi građani dužni su po zakonu da daju odgovore na sva postavljena pitanja. Pritom, povodom pitanja o etničko-kulturnim karakteristikama, građani mogu ostati neopredijeljeni, ali je popisivač dužan da unese odgovor “Ne želi da se izjasni”.
Pri ulasku u domaćinstvo, popisivač je dužan da pokaže ovlašćenje, a ukoliko se popisuje lice koje ne razumije nijedan od najčešće korišćenih jezika u Crnoj Gori, komisija zadužena za sprovođenje popisa mora osigurati i prisustvo ovlašćene osobe koja se služi njegovim jezikom.
Podsjetimo, ovogodišnji popis biće održan od 1. do 15. novembra, a u njemu će učestvovati između 4.000 i 4.500 popisivača.