Politika

Ovo su odluke Vlade sa današnje sjednice

Vlada Crne Gore je na danas održanoj 64. sjednici donijela nekoliko odluka, a sjednicom je predsjedavao premijer Milojko Spajić.

Spajić na današnjoj sjednicin Foto: Vlada
Spajić na današnjoj sjednicin
Portal AnalitikaIzvor

Vlada je, u tom kontekstu:

Utvrdila Predlog Zakona o potvrđivanju Sporazuma o pristupanju Instrumentu između Evropske Unije koju predstavlja Komisija i Crne Gore koju predstavlja Vlada Crne Gore o posebnim aranžmanima za sprovođenje podrške Unije Crnoj Gori u okviru Instrumenta za reforme i rast. 

Donijeta je Odluka o obrazovanju Radne grupe za pripremu i sprovođenje aktivnosti u okviru predsjedavanja Crne Gore Komitetu ministara Savjeta Evrope u periodu novembar 2026 - maj 2027. godine. Predsjedavanje Crne Gore Komitetu ministara SE jedna je od najznačajnijih programskih aktivnosti iz domena vanjske politike Crne Gore, koja je obuhvaćena Nacrtom srednjoročnog programa rada Vlade Crne Gore za period 2024-2027, Smjernicama makroekonomske i fiskalne politike za period 2023-2026, Zakonom o budžetu Crne Gore za 2024. godinu i predlogom Zakona o budžetu Crne Gore za 2025. godinu. Crna Gora će predsjedavanje Komitetu ministara Savjeta Evrope otpočeti u novembru 2026. godine, kada se očekuje da na ceremoniji preuzimanja i zvanično predstavi prioritete svog šestomjesečnog predsjedavanja. Predsjedavanje se završava u maju 2027. godine, sjednicom Komiteta na nivou ministara vanjskih poslova koji se, po pravilu, održava u državi koja predsjedava. Odlukom je predviđeno da Radna grupa planira i predlaže aktivnosti u cilju definisanja prioriteta, programa aktivnosti i kulturnog programa predsjedavanja Crne Gore Komitetu ministara Savjeta Evrope, učestvuje u sprovođenju, koordinaciji i realizaciji aktivnosti, priprema i organizuje događaje u skladu sa programom predsjedavanja i izvještava Vladu i Ministarstvo vanjskih poslova po završetku aktivnosti. Ministarstvo vanjskih poslova koordinira radom Radne grupe i pruža podršku u organizovanju aktivnosti tokom trajanja predsjedavanja.

Vlada je razmotrila Amandman 1 na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj imovine koji je predložio poslanik Velimir Đoković i zaključila da Skupštini Crne Gore dostavi Mišljenje Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine kojim se Amandman prihvata. Amandmanom se predlaže da se groblja u imovini opštine, umjesto kao lokalna dobra u opštoj upotrebi kojima raspolaže opština, definišu kao druga lokalna dobra od opšteg interesa kojima raspolaže opština. Zakonom o državnoj imovini kao lokalna dobra u opštoj upotrebi kojima raspolaže opština su, pored ostalog, definisana i groblja. U skladu sa istim Zakonom, dobra u opštoj upotrebi su dobra koja su dostupna svima pod jednakim uslovima i njihova se upotreba vrši bez posebnih dozvola ili odobrenja nadležnih organa (putevi, trgovi, vodotoci, luke, aerodromi, gradski parkovi i drugo). Budući da su za upotrebu grobalja neophodne posebne dozvole i odobrenja nadležnih organa, po logici stvari ona spadaju u druga lokalna dobra od opšteg interesa, navedena u članu 17 Zakona o državnoj imovini.

Usvojen je Izvještaj o radu Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija za period od 10. aprila do 1. decembra 2024. godine. Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo unutrašnjih poslova da Izvještaj o radu Komisije dostavi Vrhovnom državnom tužilaštvu i Upravi policije na upoznavanje. Ovim Izvještajem obuhvaćeni su sljedeći izvještaji i dopune izvještaja: izvještaj o napadu na novinarku Oliveru Lakić 7. marta 2012. godine, izvještaj o napadu na novinare Danicu Janković i Slobodana Čukića 7. 8. 2022. godine, izvještaj o napadu na glavnu i odgovornu urednicu M Portala 10. 9. 2022. godine, izvještaj o napadu na novinara dnevnog lista Pobjeda Duška Mihailovića 16. 07. 2024. godine (dopuna), izvještaj o napadu na novinara dnevnog lista Pobjeda Duška Mihailovića 13. 7. 2022. godine i izvještaj o napadu na Milicu Minić, novinarku portala “Standard” i televizije “A1 TV “, uz zaključke.

Vlada je usvojila Nacionalni profil izloženosti azbestu Crne Gore i donijela Akcioni plan za 2025-2026. U okviru harmonizacije zakonodavstva Crne Gore sa pravnim tekovinama Evropske unije, Crna Gora je ostvarila visok stepen harmonizacije nacionalnih propisa sa propisima EU kojima se reguliše bezbjedno upravljanje hemikalijama, uključujući i zabranu proizvodnje, uvoza i korišćenja azbesta i proizvoda koji sadrži azbest. S tim u vezi, ne očekuje se uvoz dodatnih količina azbesta u Crnu Goru, ali je potrebno izvršiti inventarizaciju proizvoda koji sadrže azbest, a koji su još u upotrebi. Nacionalni profil izloženosti azbestu predstavlja zbir svih relevantnih informacija koje odražavaju aktuelnu situaciju u vezi sa azbestom u Crnoj Gori. Dokument donosi nekoliko novih inicijativa i promjena koje imaju za cilj poboljšanje upravljanja rizicima povezanim s azbestom i unapređenje javnog zdravlja, kao štu su: ažuriranje zakonskih regulativa; bolje upravljanje otpadom koji sadrži azbest; povećana svijest i edukacija; registrovanje i praćenje bolesti povezanih sa azbestom. Ove novine imaju za cilj smanjenje rizika od izloženosti azbestu, bolju zaštitu zdravlja radnika i građana, te efikasnije upravljanje otpadom koji sadrži azbest. 

Donijeta je Odluka o izmjeni Odluke o otvaranju Ambasade Crne Gore u Švajcarskoj Konfederaciji. Izmjena se odnosi na sjedište ambasade, pa će tako umjesto u Ženevi, ambasada biti izmještena u Bernu, glavnom gradu i administrativnom centru, gdje su smještene institucije Švajcarske Konfederacije, kao i bilateralna diplomatsko-konzularna predstavništva drugih država. Otvaranjem Ambasade Crne Gore u Bernu će se trasirati i put za otvaranje diplomatsko-konzularnog predstavništva Švajcarske Konfederacije u Crnoj Gori u budućnosti, jer je značajno da država od velikog međunarodnog ugleda, kakav uživa Švajcarska Konfederacija, bude prisutna u Crnoj Gori na rezidentnoj osnovi.

Portal Analitika