Od ulica i trgova, sve do parkova, uz spomenike, nazive institucija i škola – Njegoševo ime i na taj način živi u svim djelovima Crne Gore. Ovog puta, povodom Njegoševog dana, donosimo priču o svim Njegoševim ulicama u Crnoj Gori.
Mahom je riječ o ulicama u gradskim središtima, no ima i onih koje vode do samih oboda, a na sjeveru postoji i jedan trg nazvan po Njegošu. Ukupno 14 crnogorskih gradova ima Njegoševu ulicu, a u nastavku slijedi nešto opširnije o svakoj od njih.
Na Njegoševom Cetinju, njegovim je imenom nazvana glavna, zasigurno i najpoznatija gradska ulica, koja je svojevremeno nosila i naziv Katunska.
Duga gotovo 900 metara, ulica je rekonstruisana tokom prošle decenije, a u njoj je smješteno niz značajnih institucija – od rezidencije predsjednika države i Ministarstva kulture, preko gradske biblioteke “Njegoš”, sve do Muzičke akademije, odnosno zgrade bivšeg britanskog poslanstva.
Jedna od najznačajnijih ulica u centru Podgorice je Njegoševa. Prije Drugog svjetskog rata bila je poznata po izuzetnoj arhitekturi, nakon njegovog završetka je iznova izgrađena, a posljednju je rekonstrukciju doživjela prije dvije godine.
U srednjem dijelu ulice duge oko 500 metara smješteni su gradska uprava i gradski parlament, a na početku – ili kraju, zavisno sa koje strane posmatrate – državna Skupština i više sudskih institucija.
Njegoševo ime nosi i glavna ulica u Nikšiću, koja je kroz prošle decenije bila jednako poznata i kao korzo.
Riječ je i o jednoj od najdužih Njegoševih ulica u Crnoj Gori – proteže se od skvera gotovo do Bistrice i duga je gotovo 1,3 kilometra. I tamo je uz Njegoševu smještena zgrada lokalne uprave, a uz ulicu je formiran i centralni gradski Trg slobode.
Jedna od ulica u središtu Danilovgrada takođe nosi Njegoševo ime.
Duga je 300 metara, vodi od gradskog trga gotovo do gimnazije, koja je nazvana po Petru I Petroviću Njegošu.
Gotovo svi gradovi na primorju imaju Njegoševu ulicu, a jedna od najpoznatijih je ona u Budvi, jedna od najdužih i najprepoznatljivijih u Starom gradu.
Od bedema, odnosno glavnog ulaza, sve do Trga između crkava, ulica je duga oko 150 metara i u njenim objektima, koji se ističu po arhitekturi, smješteno je niz radnji.
Duga oko kilometar, Njegoševa ulica u Kotoru nalazi se uz samu obalu u Škaljarima, odnosno od kružnog toka na ulazu u gradsko središte gotovo do Mula, a preciznije do stanice policije.
U pitanju je jedna od najfekventnijih saobraćajnica u tom gradu, u kojoj je, između ostalog, smještena i bolnica.
Najduža Njegoševa ulica u našoj državi nalazi se u Herceg Novom.
Proteže se od samog središta grada, ispod trga Nikole Đurkovića, sve do Igala. U pitanju je glavna gradska ulica, a uz nju se, između ostalog, nalazi i zgrada opštine, kuća Iva Andrića, te dvorana Park. Upravo proteklih dana, počela je i njena temeljna rekonstrukcija.
Njegoševu ulicu ima i još jedan grad u Boki. Nalazi se u središtu Tivta, na potezu od Gradskog parka do same obale.
U barskoj opštini, Njegoševa ulica nalazi se u Sutomoru, a u ulcinjskoj u Donjem Štoju.
Kada je u pitanju sjever, u samom centru Berana, nadomak glavne gradske ulice, nalazi se Njegošev trg.
Na toj lokaciji, smješteno je niz radnji i lokala.
Njegoševo ime nosi i jedna od najdužih ulica u središtu Pljevalja.
Saobraćajnica vodi od Milet bašte do samog sjevernog oboda grada.
Njegoševu ulicu ima i Mojkovac. Saobraćajnica duga oko 500 metara polazi od gradskog trga, a uz niz radnji i Dom zdravlja, u njoj je smješten i Centar za kulturu.
Zanimljivo je kako se jedna od najdužih Njegoševih ulica u našoj državi nalazi na Žabljaku.
Duga je oko 1,2 kilometra. Riječ je o ulici koja vodi od glavnog gradskog trga prema Crnom jezeru, a Njegoševa se zove sve do mosta na Otoci.