Podsjetimo, zemljotres sa epicentrom ispod Golije, nedaleko od granice sa Bosnom i Hercegovinom, zvanično je bio jačine 5,3 stepena Rihterove skale, i to prema podacima Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Najprije treba pomenuti kako je nakon 15. aprila 1979. godine danima trajala serija novih zemljotresa, među kojima je bilo i onih jačih od pet stepeni. Treba pomenuti i da je tokom te serije, čitav mjesec kasnije, u moru kod Budve registrovan zemljotres jačine 6,2 stepena.
Nakon 1979, ovo je šesti potres jači od pet stepeni
U decembru 1983. godine, u Jadranu je na 12 kilometara od Ulcinja registrovan potres jačine 5,3 stepena Rihterove skale.
Tokom 24. aprila 1990, zemljotres jačine 5,1 stepen dogodio se na dubini od 20 kilometara, a epicentar je bio nadomak Starog Bara.
U julu 2005. godine, epicentar zemljotresa čija je jačina iznosila 5,2 stepena, bio je na granici Crne Gore i Albanije, kod Gusinja.
Novi zemljotres jači od pet stepeni potom je registrovan u avgustu 2009 - opet u Jadranu, opet nadomak Ulcinja, a preciznije na devet kilometara udaljenosti od tog grada. Jačina zemljotresa u epicentru iznosila je 5,1 stepen Rihterove skale.
Najzad, prethodni potres jači od pet stepeni prije jutrošnjeg pamtimo iz 2018. godine. Sve se dogodilo četvrtog januara, na devet kilometara razdaljine od Plava - zemljotres sa epicentrom na dubini od 10 kilometara imao je jačinu od 5,1 stepen.
U našem je bliskom okruženju u tom periodu bilo i jačih zemljotresa, a najsvježije je sjećanje na onaj iz 2022. godine, čiji je epicentar bio u Bosni i Hercegovini, a čija je jačina iznosila 5,7 stepeni Rihterove skale. Prije toga pamtimo i onaj iz Drača 2019, čija je jačina iznosila 6,4 stepena, ali koji je odnio 51 žrtvu, pri čemu su brojni objekti bili potpuno ili djelimično urušeni.