On je, na otvaranju Sajma, saopštio da impresivan kvalitet i raznovrsnost proizvoda predstavlja potvrdu potencijala zemalja regiona da zauzmu značajno mjesto u proizvodnji, potrošnji i trgovini različitih vrsta organskih proizvoda.
»Naša obaveza je da nastavimo aktivnosti koje će garantovati dostupnost kvalitetne hrane i njenu bezbjednost. Svjesni smo intenzivnih klimatskih promjena, kao i rastućeg interesa za bavljenjem poljoprivredom, ako i da su očekivanja koja se postavljaju pred proizvođačima hrane zahtjevnija«, kazao je Lukšić.
On je dodao i da su troškovi proizvodnje svježe i kvalitetne hrane sve veći.
Prioritet, prema njegovim riječima, ne pretpostavlja samo količina hrane koja je dostupna, već i njen kvalitet i nutricione vrijednosti.
»S tim problemom se ne susrijeću samo nerazvijeni. Svjedoci smo da čak i najrazvijenije zemlje imaju problem slabe dostupnosti ili previsoke cijene kvalitetne i organski proizvedene hrane«, naveo je Lukšić.
On je rekao i da Crna Gora, kao ekološki orijentisana zemlja, upravo u segmentu organske proizvodnje nalazi potencijal za budući razvoj.
»Privilegovani smo što još možemo da odemo na pijacu, čak i do proizvođača kojeg lično poznajemo i kupimo proizvod čije porijeklo znamo. Ta privilegija će nam u narednom vremenu predstavljati najveći izazov, a već nam se postavlja pitanje kako zaštititi malog proizvođača, sačuvati familijarni posao i kvalitet koji on donosi«, naveo je Lukšić.
On je podsjetio da je Vlada prošle godine pružila punu podršku razvoju industrije hrane, čiji je rezultat bio rekordan otkup i izvoz tržišnih viškova hrane i broj zasijanih površina, kao i više od 300 novih investicionih projekata usmjerenih na razvoj crnogorskih gazdinstava.
Lukšić smatra da dodatan doprinos jačanju investicionih aktivnosti u agrarnom sektoru predstavlja i potpisivanje sporazuma između Crne Gore i Srbije u oblasti veterine, zdravstvene zaštite bilja i međusobnog priznavanja i prihvatanja dokaza o ispunjenosti propisanih uslova o hrani i hrani za životinje biljnog i mješovitog – kombinovanog porijekla. Doprinos je, prema njegovim riječima, dalo i potpisivanje sporazuma predstavnika Vlade i Lovćen osiguranja o sufinansiranju premija osiguranja u oblasti poljoprivredne proizvodnje.
»Činjenica je i da domaća industrija hrane uspijeva da pozitivno odgovori izazovima od izuzetnog značaja za promovisanje ekonomskog i socijalnog razvoja Crne Gore«, poručio je Lukšić.
Vlada će, kako je najavio, nastaviti da pruža podršku agrarnoj politici i ruralnom razvoju, ne samo posredstvom agrobudžeta, već i kroz afirmaciju intenzivnije kreditne podrške bankarskog sektora i Investiciono razvojnog fonda, Svjetske banke, ali i fondova EU namijenjenih ruralnom i regionalnom razvoju.
On je dodao i da se istovremeno radi na uspostavljanju struktura koje će omogućiti korišćenje sredstava iz pete IPA komponente.
»Poljoprivredna gazdinstva moraju da nađu sopstvenu konkurentnost na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou. Ona ne moraju biti velika, ali moraju biti konkurentna«, ocijenio je Lukšić.
On je kazao da je organska proizvodnja utemeljena na malim i srednjim proizvođačima, koji su posebno osjetljivi na tržišna kretanja i prirodne nepogode, zbog čega država treba da nađe mehanizme, podrži i štiti taj segment privrede, koji je najčešće i brend.
»Zato kada na prozivodu vidite oznaku Dobro iz Crne Gore, to znači ne samo da je dobro, već i najbolje i najkvalitetnije. Brendirajući te prozivode zajedno sa turističkom ponudom stvaramo sistem u kome jedna grana privrede štiti i jača drugu«, poručio je Lukšić.
On je ocijenio i da Sajam hrane, na kojem učestvuju izlagači iz Bosne i Hercegovine (BiH), Hrvatske, Mađarske, Slovenije i Srbije, predstavlja dobru priliku za razmjenu mišljenja o aktuelnim pitanjima u oblasti industrije hrane.
»Sajam je potvrda spremnosti da se u kontinuitetu preduzimaju aktivnosti u cilju zajedničkog uspješnog prevazilaženja izazova na tom planu«, saopštio je Lukšić.
Predstavnici crnogorske i Vlade Srbije potpisali su danas u Budvi sporazume o saradnji u u oblasti veterine, zdravstvene zaštite bilja i međusobnog priznavanja i prihvatanja dokaza o ispunjenosti propisanih uslova o hrani.
Sporazume su na Međunarodnom sajmu hrane, koji je danas počeo u Budvi, potpisali ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, Tarzan Milošević i srbijanski ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, Dušan Petrović.
Milošević je sa direktorom Lovćen osiguranja, Radenkom Purićem, potpisao i Sporazum o sufinansiranju premije osiguranja za osiguranje poljoprivredne proizvodnje.