Ekspert Instituta za međunarodne ekonomske studije iz Beča profesor dr Vladimir Gligorov ocijenio je da pad eura u odnosu na dolar, prouzrokovan grčkom krizom, nije toliko nepovoljan po Crnu Goru.
- Trenutna depresijacija eura prema dolaru nije nepovoljna za Crnu Goru, bar kada je riječ o izvozu. Takođe, stvaranje Evropskog stabilizacionog fonda je pozitivno, pogotovo ukoliko dođe do njegove institucionalizacije, jer bi i zemlje kandidati za članstvo u EU, među kojima je i Crna Gora, mogli da dobiju povećane mogućnosti da se njime koriste -rekao je Gligorov u razgovoru za Portal Analitika.
Prema zvaničnim podacima, Crna Gora polovinu svoga izvoza ostvaruje u dolarima, prvenstveno zbog izvoznog prihoda od aluminijuma i željeza.
Ministri finansija Evropske unije postigli su prije dva dana dogovor o Evropskom stabilizacionom fondu, vrijednom 750 milijardi eura, kojim bi se zaštitile članice eurozone u finansijskim problemima.
Rano za procjenu kamata na obveznice: Upitan kako će se „grčka kriza“ odraziti na projekat emitovanja crnogorskih obveznica koji treba da počne narednog mjeseca, dr Gligorov je kazao da je rano za procjenu visine kamata na izdate obveznice.
- U ovom je času veoma neizvjesno kako će se kretati cijene suverenih dugova. Valja sačekati nekoliko nedjelja da bi se vidio puni efekat najnovijih mjera Evropske centralne banke i Evropskog stabilizacionog fonda. No, kamate će vjerovatno reflektovati povećani rizik, dok rejting zemlje ne bi trebalo da trpi posljedice zbog dodatnog zaduživanja - naglašava ekspert Instituta za međunarodne ekonomske studije koji posebno posmatra ekonomska kretanja na Zapadnom Balkanu.
Sudbina eura zavisi od zemalja članica eurozone: Ovaj renomirani finansijski stručnjak smatra da će sudbina eura kao valute zavisiti prvenstveno od interesa zemalja članica eurozone.
- U ovom času je prevladalo mišljenje da je u interesu svih, uključujući i Njemačku, da se sačuva novčana unija. Naravno, ukoliko cijena održavanja eura postane previsoka, bilo za zemlje dužnike, kao što je Grčka, ili za zemlje povjerioce, kao što je Njemačka, one mogu da odluče da povrate svoju monetarnu suverenost. Ova će odluka zavisiti i od sposobnosti Evropske unije i zemalja članica eurozone da reformišu fiskalna i monetarna pravila i, što je vjerovatno najvažnije, da značajno poboljšaju funkcionisanje finansijskog i bankarskog sistema - pojasnio je Gligorov.
Na pitanje da li Crna Gora treba da pripremi „kost benefit“ analizu eventualnog uvođenja sopstvene valute ili dolara, Gligorov je odgovorio da sve opcije treba imati na raspologanju, pa čak i uvođenje vlastite valute u slučaju kolapsa eura. „Uvijek ima smisla računati sa alternativnim rješenjima“, zaključio je Gligorov razgovor za Portal Analitika.
Predrag Zečević