Kod nas je odnedavno aktuelna priča o oduzimanju imovine stečene kriminalnim djelom, ali moraćemo bolje da uredimo zakonodavni okvir jer to od nas očekuju evropski partneri, dodao je Pažin. Problem, po njemu, predstavlja i skupo održavanje zaplijenjene imovine.
Prema mišljenju Zorana Pažina, našeg zastupnika u Evropskom sudu, Crnoj Gori ne fali administrativnih kapaciteta ali ih treba ujediniti na pravi način, što će trajati više godina.
Svi segmenti pravosuđa podjednako su značajni u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, napominje Pažin.
-Ako bilo koji segment od te cjeline, bilo da se radi o tužilaštvu, sudu ili policiji, podbaci, onda nemate rezultat koji se od vas očekuje- kazao je Pažin.
Pažin je iznio podatak da mafija širom planete posjeduje 500 miljardi do bilion dolara opranog novca, što tu oblast, kako kaže, čini trećom industrijom svijeta. U Italiji raspolažu sa preko 85 milijardi eura.
Sa koliko novca barataju u Crnoj Gori nije poznato, dodaje Pažin, jer smo mi tek na početku priče o oduzimanju imovine stečene kriminalnim djelom.
„Ali nema sumnje da je ključni prioritet evropskog partnerstva Crne Gore upravo borba protiv organizovanog kriminala i korupcije i na tome naši evropski partneri insistiraju.”
Problem, prije svega pravi zakonodavni okvir koji, kako smatra Pažin, nije do kraja dorečen a ističe da ne bi bilo loše da postoji poseban zakon kojim bi to pitanje bilo uređeno.
Mnoge zemlje EU kasne sa usvajanjem propisa koji omogućuju efikasniju borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, ističe advokatica iz Londona, Sara Bafadel.
„Uzimajući problem sa evropskim pravom, onda će se to kašnjenje biti dugo i u crnogorskom pravu.”
I članice evropske porodice imaju problema u toj borbi.
Bafadel navodi dug proces prikupljanja dokaza, zaplijene pa prodaje imovine, što košta. A da li je to vrijedno napora i vremena:
„Mislim da se ipak isplati jer tolika količina imovine se nalazi u rukama kriminalaca. Mislim da se isplati uložiti dodatan napor da se ta imovina pronađe” – kazao je Pažin.
Dok traje sudski postupak, najčešće nekoliko godina, država mora da održava tu zaplijenjenu imovinu. Mnogo je novca potrebno za to, pa se Pažin pita:
„Zamislimo da se radi o izuzetno vrijednoj imovine kao što su plovila ili letjelice. Jedan dan čuvanja aviona u hangaru može biti izuzetno skup. Onda to dovodi u pitanje da li je vrijednost koju država može da ima na kraju, ako dođe u poziciju da proda tu imovinu, veća od troškova koju će imati održavajući tu imovinu?!”
Seminar „Evropski standardi u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala”, organizovala je nevladina organizacija CEDEM.