Povećanja su zabilježena u većini zemalja članica, a najveće povećanje obima stvarnog radnog vremena primijećeno je u Grčkoj za čak 18 odsto.
Nasuprot tome, zaposleni ljudi u šest zemalja članica radili su manje sati na svojem glavnom poslu tokom drugog kvartala 2021. godine. Smanjenje se kretalo između 0,2 posto u Luksemburgu do 3,6 odsto u Belgiji, prenio je Eurostat.
Zbog krize izazvane pandemijom korone tržište rada pogođeno je mjerama koje su preduzele zemlje članice EU da bi se ograničilo širenje Kovida-19. Neke od tih mjera imale su ili direktan ili indirektan efekat na broj radnih sati zaposlenih.
Na nivou EU, ukupno stvarno radno vrijeme žena povećalo se nešto više (3,3 odsto) od ukupnog stvarnog radnog vremena muškaraca (2,7 odsto). Neke zemlje su se izdvojile sa prilično izraženom razlikom između polova. U Grčkoj se, na primer, stvarno radno vrijeme žena na njihovom glavnom poslu povećalo za 23,9 odsto, dok je radno vrijeme muškaraca povećano za 14,5 odsto.
Nešto drugačija situacija sreće se u Sloveniji gdje se radno vrijeme žena smanjilo za 0,1 odsto za razliku od povećanja od dva odsto radnog vremena muškaraca.