Politika

Panel "Temeljni ugovor ili ugovor bez zemelja? Pravni i politički aspekti sporazuma Vlade sa SPC i CPC"

Temeljni ugovor pravna besmislica i krađa crnogorske istorije, proces vratiti na početak

Radnu verziju temeljnog ugovora sa SPC primjerenije bi bilo nazvati diktatom SPC prema Vladi Crne Gore, jer su u pitanju maksimalistički ciljevi koje je ta Crkva izdikrirala državi, ocijenio je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) i istoričar Dragutin Papović na panel diskusiji u organizaciji Crnogorskog helsinškog odbora (CHO) i Pobjede na temu - "Temeljni ugovor ili ugovor bez zemelja? Pravni i politički aspekti sporazuma Vlade sa SPC i CPC".

Temeljni ugovor pravna besmislica i krađa crnogorske istorije, proces vratiti na početak Foto: Foto: Pobjeda/Stevo Vasiljević
PobjedaIzvor

Direktor i glavni i odgovorni urednik Pobjede Draško Đuranović, koji je vodio panel, kazao je da kada su smišljali naziv za panel diskusiju nijesu razmišljali koliko će on danas biti pogođen.

- Kad smo ovo dogovarali panel nijesam znao da će premijer Dritan Abazović danas pohoditi Beograd sa brojnom delegacijom, a nijesmo znali ni da će Temeljni ugovor biti objavljen na Vidovdan. Ono što se juče dešavalo i one prve reakcije su samo početak i mislim da će ova priča poprilično da poremeti političku scenu i donekle ugrozi opastanak Vlade - rekao je Đuranović.

Kada se, kako je rekao, na sve to nadoveže priča ministra pravde Marka Kovača o usaglašenosti radnog tima, u kojoj svjedoči da je samo on potpisao zaključak, današnja diskusija, ističe Đuranović, može poslužiti da odgonetnemo što su sporne tačke ugovora sa SPC.

- Kada govorimo o pravnim terimima moraćemo da govorimo i o tome da se sintagma temeljni ugovor uvodi u dogovor sa jednom vjerskom zajednicom.

Đuranović je rekao da je su u pripremi ove panel diskusije pozvali člana Pravnog savjeta MCP Dragana Šoća, bivđeg ministra pravde Zorana Pažina i aktuelnog ministra Marka Kovača.

- Nakonobjavljenog teksta ugovora mislim da je jasno zbog čega nijesu odgovorili iz Ministarstva pravde - kazao je Đuranović.

Papović: Diktat SPC prema Vladi Crne Gore

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) i istoričar Dragutin Papović kazao je da je radna verija ugovora sa SPC, koju je Vlada juče objavila, neprihvatljiva njegovoj partiji.

- Radnu verziju temeljnog ugovora sa SPC primjerenije bi bilo nazvati diktatom SPC prema Vladi Crne Gore, jer su u pitanju maksimalistički ciljevi koje je ta Crkva izdikrirala državi, ocijenio je Papović.

On je istakao da uvodni ovog ugovora vrvi od istorijskih neistina.

- SPC-u se pod tim nazivom kontinuitet trajanja može priznati isključivo od 1920. godine, ona je pristuna od tada, sad da ne govorimo na koji način. Da to bude jasnije, dovoljno je da uporedimo sa zakonom o vjerskim zajednicama u Srbiji koji je SPC-u priznao kontinuitet od 1836. godine od prvog akta beogradske mitropolije. Sad se hoće ovim ugovorom izdiktirati ili na silu pokušati da se prihvati da je SPC starija u Crnoj Gori, nego SPC u Srbiji. Što jeste nonsens, ali kada ga prihvati vlada ili država onda je to realan politički problem - ocijenio je Papović.

Papović je podsjetio da Crna Gora nikada u svojoj istoriji nije imala ugovor sa SPC i da sada manjinska Vlada hoće da jedno takvo pitanje riješi na prečac.

- To je apsolutno neprihvatljivo. U programu rada Vlade navedeno je da je jedan od zadataka riješiti odnos sa vjerskim zajednicama. To se ne odnosi na temeljni ugovor, ni na rok u kome će se to dogoditi, već da se radi u skladu sa procedurama - naveo je Papović.

Prema ovakvom dokumentu SPC je, smatra Papović, politička ispostava ili eksponent države Srbije.

- Kada pregovarate morate imati u vidu da to nije samo vjerska zajednica, već da ima političke zadatke koje je dobrovoljno prihvatila. Nijedna druga vjerska zajednica u Crnoj Gori nema ovakav zadatak, sve se isključivo bave pitanjima religije. Sve što date SPC vi ste dali ,u suštini, i Srbiji za ostvarivanje polotičkih interesa te zemlje - ocijenio je Papović.

Rekao je da u preambuli ugovora napisano da se uvažava istorijska uloga MCP za vrijeme mitropolita, gospodara.

- MCP je pod ovim nazivom fofmirana 1930. godine. Do 1920. u Crnoj Gori nije postojala MCP, postojala je Mitropolija cetinjska - rekao je Papović.

Ovo je, kako je rekao sa naučnog aspekta neprihvtljivo, a onda i sa državnog. Već kod naslova je, smatra Papović, ozbiljan problem.

- Ne moramo da idemo dalje – Temeljni ugovor – potpisuje se sa Svetom stolicom koja te ugovore sklada u ime katoličke crkve jer je ona u međunarodnom pravu priznata kao subjekat koj ima međunarodni status, i sa druge strane jer upravlja nezavisnom državom Vatikan i zbog toga svi ugovori sa njom predstavljaju međunarodne ugovore. SPC nema međunpravni subjektivitet, nije država i iz tog razloga ugovor koji se sklapa sa njom ne može biti temeljni, on može biti kao što imamo ugovor sa islamskom, jevrejskom zajednicom. Potom, SPC nema ni sa jednom državom temeljni ugovor, zašto bi Crna Gora bila prva koja bi darovala SPC, ne samo takav ugovor nego bi joj na taj način priznala i međunarodno-pravni subjektivivtet, faktički bi joj priznala i državni status. Takav ugovor SPC nema ni u Srbiji. A ovdje se to radi u žurbi pod nekim hitnim razlozim samo što ni premijer ni vada nijesu rekli koji su to hitni razlozi - rekao je Papović.

On je pojasnio da država potpisuje ugovor sa vjerskom zajednicom koja djeluje na teritoriji države.

- Ako potpisujete sa crkvom čije je sjedište u Beogradu, a koja ima svoje djelove u Crnoj Gori, onda se i ugovor potpisuje sa organizacionim djelovima u našoj državi. Ovdje imamo svjedište dvije eparhije, MCP i Budimljansko-nikšićka i djelove eparhija čija su sjedišta van Crne Gore.Pregovori bi trebalo da se vode sa ove dvije eparhije i crkvenim organizacijama u Crnoj Gori - naveo je Papović.

On je istakao da je u ugovoru SP sa Hrvatskom u početnom dijelu navedeno da je tadašnji mitropolit Jovan, shodno ovlašćenjima Sinoda i Sabora SPC, potpisao taj ugovor.

- Vlo je važno sa kim pregovarate sa druge strane. To što pregovarate da patrijarhom koji nema ovlašćenja da to potpiše u proceduralnom smislu je problematično. Ovaj proces treba da se vrati na početak. Vlada je formirala radnu grupu, treba je pustite da radi - naglasio je Papović.

Postoji, kako je rekao, jedan nonsens i potencijalni sukob interesa.

- Potpredsjednik Vlade Vladimir Joković kazao je da je Vladi prihvatljivo sve što traži SPC. Slično je izjavio i ministar pravde Marko Kovač. Ne bih se bavio onim što su motivi Abazovića, ovo što radi je neprihvatljivo. Dezavuiše sopstevnu radnu grupu, to je neozbiljno prema državnim interesima. Radna grupa zastupa interese države, a SPC neka zastupa svoje interese- poručio je Papović.

Vuksanović-Stanković: Krađa istorije i identiteta države"

Poslanica Socijaldemokratske partije (SDP) Draginja Vuksanović Stanković smatra da je ovaj ugovor istorijski pravno i politički neprihvatljiv za državne interese Crme Gore. Ona je rekla da Abazović kao premijer nema podršku SDP-a "za ovakvu veleizdaju države i to bi značilo izlazak na nove izbore".

Ona je poručila da odredbe ovog ugovora moraju biti u skladu sa Ustavom Crne Gore, a ne Ustavom SPC.

- Sama činjenica da SPC nije postojala ni u Srbiji, a da postoje brojni dokumenti koji svjedoče o nastanku i razvoju CPC, govori da ovaj ugovor predstavlja falsifikovanje i krađu istorije Crne Gore i krađu identiteta naše države - naglasila je Vuksanović Stanković.

Ona je podsjetila da ugovor, kao vrlo važan pravni institut, podrazumijeva uzajamnost prava i obaveza ugovornih strana, te da je nevjerovatna činjenica da u jednom ovakvom pravnom aktu između Crne Gore i SPC postoji samo prava crkve, a obaveze države.

- Nema nijedne norme koja ukazuje na uzajamnost. Kakav je to ugovor u kojem Crna Gora nema nikakva prava, nego joj se nameću samo obaveze. Ovo je diktat, ovo je neko poslušno unio služeći interesima tuđe države umjesto interesima svoje države. Što se tiče ostalih, ovaj ugovor predstavlja državu u državi, oni su ga sa pravom nazvaliTemeljnim ugovorom, jer sebe smatraju državom - naglasila je Vuksanović-Stanković.

Nevjerovatno je, ističe ona, da u ugovoru postoje norme da se postupak ne može pokrenuti, a da se o tome prethodno ne obavijesti arhijereje.

- Nevjerovatno je da je preambula vješto napisana i ona predstavlja pravni osnov za sticanje prava svojine. A način sticanja imate u činjenici da se država obavezuje da omogućći SPC pravo da upiše pravo svojine na svim nepokretnim i pokretnim dobrima – na kojim, pa onim našim - naglasila je Vuksanović Stanković.

Vuksanović-Stanković: Abazović da vrati mandat ako se ozvaniči ovakav ugovor; Papović: Dokument nema našu podršku
9
Vuksanović-Stanković: Abazović da vrati mandat ako…
29.06.2022 13:06

 Prema njenim riječima, i sa istorijskog i pravnog aspekta u mnogim činjenicama ovaj ugovor je potpuno neprihvatljiv.

- A što se tiče političkog aspekata, moram da podsjetim da je Vlada Zdravka Krivokapića pala jer je politiku gradila na kleronacionalističkim principima. I ja sam rekla, kada smo glasali za novu Vladu, da je ovo najmanje zlo za nas, jer da se ostalo sa vladom Krivokapića ona bi pripremala izbore. Da smo išli na tehničku onda bi se desilo da bi Demokratski front imao dominantnu ulogu, i ostalo je da se formira manjinska, ali on je morala da ima agendu evropsku, a ne agendu srpskog sveta - objasnila je Vuksanović Stanković.

Ona je poručila da Crna Gora mora da piše evropsku agendu i da to mora da bude prioritet svih prioriteta i Abazovića i čitave Vlade, a ne pitanja koja nas dijele i vraćaju u prošlost.

- A da ne govorim da su suprotna nacionalnim interesima. Ako se ovaj ugovor potpiše, to bi značilo kapitulaciju Crne Gore, izdaju, džaba bi nam bili zastava i himna i grb potpisom ovakvog ugovora - poručila je Vuksanović Stanković-

Ona je pozvala Vladu da se završi postupak izbora članova Sudskog savjeta, Ustavnog suda, VDT-a...

- Potrebno nam je vremena u proceduri oko izbora VDT, ako se krene sad ne može se završiti do oktobra, ali možemo da izaberemo sudije Ustavnog suda i ugledne pravnike koj bi sjedjeli u Sudskom savjetu. Neko sa ovakvim temama želi da zaustavi Crnu Goru na putu evropskih integracija - dodala je Vuksanović Stanković.

Ona je rekla da od posjete Abazovića Srbiji očekuje da riješi pitanje maltretiranje poslanika, da se utvrdi datum i vrijeme kad će Svetozar Marović biti izručen Crnoj Gori...

- Interes je Crne Gore da dobro sarađuje sa Srbijom, ali nikako da se dodvoravamo nekome. Svima treba zadatak da bude ispunjavanje zadataka evropske agende, a ne da radi na srpskom svetu. Jer to će za posljedicu imati da Abazović vrati mandat i da idemo na izbore - zaključila je Vuksanović Stanković.

Na pitanje kako će ići na izbore, ako se formira nova većina koju bi činili DF i Demokratska Crna Gora, Vuksanović Stanković je rekla da je jedan od načina da mandatar vrati mandar.

- Ukoliko ne bude htio onda imamo situaciju da se u parlamentu na dnevni red stavlja izglasavanje nepovjerenja. Ono što treba da bude prioritet onima koji glasaju je da li ova Vlada ispunjava evropsku agendu ili ne. Ne treba Vlada da padne zbog SPC, suština je da se kroz akcentovanje ovakvih veleizdajničkih ugovora urušava evropska agenda. Da li se ovakvim ugovorima ispunjava evropska agenda – treba da bude pitanje koje bi se postavilo prilikom glasanja nepovjerenja Vladi - poručila je Vuksanović Stanković.

Vlahović: Temeljni ugovor pravna besmislica

Nekadašnji šef crnogorske diplomatije ambasador Miodrag Vlahović kazao je da crnogorska vlada, svjesno ili pod pritiskom ili u mješavini, rizikuje da se evropska agenda kompromituje i da se dezavuišu iskreni napori da se pitanja reforme pravosuđa i imenovanja, ne riješe u rokovima što bi, smatra kompromitovalo ukupnu agendu Crne Gore i umanjilo šanse da država iskorači u kontekstu evropskih integracija, a da se to iskoristi kao opravdanje u uključivanje nekih drugih inicijativa.

- Mene intrigrira pitanje zašto se ovo dešava. To je jasan udar na Crnu Goru, naš identitet, kulturne premise ovog društva. To su više stvari koje se ne tiču pravoslavnog segmenta našeg stanovništva. Ovo je pitanje koje je mnogo šireg konteksta. Svi se sjećamo kako je Crna Gora ušla u j finalni rukavac ove priče. U junu prije tri godine zasijedala je u Venecijanska komisija, organ Savjeta evrope koji čine zemlje među kojima postoje pravoslavne ili dominantno pravoslavne zemlje. Taj naš Prijedlog zakona o vjerskim slobodama imao je čitanja i glasanje. Tada je na Venecijanskoj komsiji naš zakon dobio apsolutnu podršku, sa jednim glasom protiv. Cijela evropa glasala je za zakon i nijesu našli nijedan element onoga što je ovdje bio narativ i propaganda. Poslije toga, prva reakcija SPC je bila da je Venecijanska komisija potvrdila njihove stavove, a zatim je SPC promijenila taktiku i počele su litije. Imali smo jedan politički pokret koji je zasnovan na potpunoj neistini da je ono što je projektovano tim zakonom usmjereno protiv SPC, da će da dođe do otuđivanja nečega. I ta vlada koja je formirana 2020. imala je pravni cilj da se prvo promijeni zakon i prvo pitanje je zašto - kazao je Vlahović.

On je istakao da imamo Zakon o slobodi vjeroispovijesti koji odgovara SPC, koji je promijenjen po njenom diktatu.

- I mi smo u toj situaciji donijeli Zakon koji je u potpuosti odgovara interesima SPC i postavlja se pitanje za svakoga čemu onda sva ova muka kad već postoji Zakon koji je kodifikovao stvari u tom segmentu na način koji je najbliži interesima SPC. Zašto i dalje insistiraju da se ta operacija izvrši do kraja i u tome leži ključ - naglasio je Vlahović.

On je podsjetio na posjetu bivšeg premijera Zdravka Krivokapića Beogradu pod, kako je rekao, veoma sumnjivim uslovima, navodeći da je bio svjestan da se time ugrožavaju interesi Crne Gore i da se vrši pravno nasilje i da se Crna Gora ovim ugovorom i načinom razmišljanja ne tretira kao država nego kao zbir teritorija srpskih eparhija.

- Ovdje imamo situaciju da u Crnoj Gori dejstvuju četiri eparhije čije granice se ne poklapaju sa državnim granicama Crne Gore, a jedan od preduslova za usvajanje zakona je da on mora da ima i teritoriju na kojoj važi. Ne mogu da vjerujem da imamo ministra pravde, premijera koji to ne znaju. Koje god da je struke da je, da je završio cjećarstvo u Holandiji sa lalama, on mora to da zna - objasnio je Vlahović.

On je naglasio da je temeljni ugovor apsolutna besmislica, poručujući da ovdje SPC nema tu pravnu legitimaciju.

- Kod temeljnog uvogovora postoji jedan problem. Mi čujemo sa najviših instanci ove zemlje da se oko Otvorenog Balkana nijesu čuli još validni elementi. O ovome pričaju domaći međunardni stručnjaci i postoje kristano jasni, lijepo posloženi argumenti i po jednom i drugom pitanju koji ne ostavljaju ni trunčicu sumnje o čemu se ovdje radi. Problem je što Abazović rizikuje da kompromituje Vladu i svoju ličnost. On ovdje troši energiju, ugrožava interse, udara na integritet i nezavisnost naše zemlje. Ovo što se dešava je pokušaj političkih interesa čiji je SPC direktni eksponent da ugorzi našu nezavisnsot i državnost. Ovdje se ne radi o finesama da li će crkva ovako ili onako... Ne, ovdje se radi o udaru na našu nezavisnost. Izgubili su za vrijeme referenduma, poslije toga su izgubili reagovanjima na agresiju Rusije na Ukrajinu. Posljednja šansa da se kompromituje crnogorska državnost, ugrozi nezavisnost, jeste upravo ovo gdje postoji nesporno pravno nasilje u smislu sadržine ove pravna besmislica, a kad je politika u pitanju postoji jedan nevjerovatan pritisak na koji mi nećemo pristati. Niko ne smije da očekuje da ćemo mi u Crnoj Gori da mirno sjedimo i gledamo - naglasio je Vlahović.

On je istakao da je jasno da SPC i CPC nijesu u istoj poziciji, te da je jedini principijelni, korektni stav da te dvije vjerske zajednice moraju da imaju istovjetne ugovore sa Crnom Gorom.

- Jedini i najefikasniji odgovor njihovim sumnjama jeste da ono što želimo za crkvu broj jedan želimo i za crkvu broj dva. Naša intencija je i da se problematizuje i taj apekt koji je skrajnut – da se izjednače i CPC i SPC - naveo je Vlahović.

Vlahović je kazao i da je Crnogorski helsinški odbor zainteresovan da se da parlament formira Anktetni odbor i da se započne istraga o dešavanju na Cetinju 4. i 5 septembra.

- Koliko sam shvatio u ovom trenmutku postoji broj 40, a upitan je 41. poslanik.

Portal Analitika