"Napominjemo da su odbronici/ce aktuelnog saziva na sjednici održanoj krajem maja 2022. godine podržali našu ideju i obavezali se na saradnju. Nažalost, nakon neustavnog odlaganja lokalnih izbora, morali smo odložiti formiranje Skupština građanai do početka novog mandata Skupštine Glavnog grada", navela je Papović-
Skupština građana je, kako je kazala, inovativan koncept uključivanja građana u proces donošenja odluka na državnom i lokalnim nivoima. On podrazumijeva formiranje foruma koji po svim važnim karakteristikama (demografija, obrazovanje, socijalni status...) odražava sastav biračkog tijela i koje u toku četvorogodišnjeg mandata raspravlja o svim važnim pitanjima za život ljudi.
"Svoje predloge isugestije, ova skupština, predstavlja u redovnim terminima, odbornicima/cama na sjednicama parlamenta. Do sada kreirani modeli participacije građana ne daju zadovoljavajuće rezultate. Kriza reprezentativne demokratije koja postoji svuda u svijetu zahtijeva nove, inovativne metode, saradnje građana sa njihovim izabranim predstavnicima. Zahtijeva da se njihovi problemi, kroz kvalitetan i demokratski dijalog zaista i rješavaju, i da ne ostaju na obećanjima", dodaje u saopštenju.
Model Skupštine građana ima veću “težinu” jer predstavlja zajednicu u malom.
"Preporuke za rješavanje problema daju i mlade, srednje i straije populacije, o onome što pogađa njihove živote ravnopravno raspravljaju i ljekari i poljoprivrednici, i zanatlije i profesori. Ovo je jako važno jer su svi ti ljudi dio jednog istog ekosistema, a njihovi stavovi ne moraju nužno biti podudarni sa stavovima donosioca odluka. Zato je potrebnasaradnja, debata I pronalaženje kompromisa sa donosiocima odluka o prioritetima i onome što je zaista važno za živote ljudi", navodi Papović.
Ovakav oblik građanskog učešća u kreiranju javnih politika je već uspostavljen u mnogim evropskim zemljama ali i lokalnim zajednicama i daje mjerljive rezultate.
"U Francuskoj je predsjednik te zemlje Emanuel Makron koristio ovaj mehanizam odluke o klimatskim promjenama, skupština građana u Irskoj je dala preporuke na teme abortusa, referenduma, starenja stanovništva, u Velikoj Britaniji diskutovalo se o pitanju generacije – Bregzitu. U Njemačkoj su zaključci skupštine građana/ki dio koalicionog sporezuma stranaka na vlasti. Slične se pojave dešavaju ina lokanim niovima.
Zato još jednom pozivamo sve izboorne liste da se javno izjasne o mogućnosti saradnje sa Skupštinom građana/ki Glavnog grada. Stojimo na raspolaganju za sve dodatne informacije a više o samom projektu možete čitati na https://www.skupstinagradjana.me/ ", kazala je Papović.
Kako poručuje, u CDT-u žele da ovaj važan koncept, koji je već zaživio na državnom, pokrenu i na lokalnom niovu.
"Podršku za ove aktivnosti, kroz projekat M’BASE“, nam pružaju Centar za građansko obrazovanje (CGO), Friedrich-Ebert-Stiftung (FES), Centar za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore (CZIP) i Politikon mreža. Projekat finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave", zaključila je.