Iz državnih elektroenergetskih kompanija nijesu odgovorili na pitanja Pobjede koliko su radnika angažovali po osnovu ugovora o djelu, na kojim poslovima i koliko ih koštaju mjesečno. Naša redakcija je pitanja EPCG poslala 21. oktobra, dok su pitanja CEDIS-u i Rudniku upućena 28. oktobra. Iz EPCG i CEDIS-a nam nisu uopšte odgovorili na ova pitanja, a iz Rudnika uglja su nam 29. oktobra saopštili da su ti podaci poslovna tajna i da njihovo objavljivanje može da dozvoli samo Odbor direktora.
"Vaš smo zahtjev proslijedili Odboru na razmatranje, a Vas ćemo obavijestiti o, nadamo se, pozivitivnom ishodu", kazala je Pobjedi 29. oktobra asistentica direktora za pravne, opšte i kadrovske poslove Rudnika Jovana Gačević.
Ako je, kako smo čuli i naveli u pitanjima, prosječna neto zarada tih honorarno angažovanih radnika 500 eura, te tri elektroenergetske kompanije bi za jedno lice trebalo da isplate i 217 eura za poreze i doprinose, ako je nazaposleno, odnosno 45 eura ako je zaposlen. Tako bi ih jedan honorarac mjesečno koštao 717, odnosno 545 eura. Kako nam nijesu odgovorili koga su i po kom osnovu zaposlili po ugovoru o djelu, a držeći se maksime da je ćutanje znak odobravanja, Pobjeda je odlučila da sama izračuna koliko državne kompanije košta ovo zapošljavanje.
Na mjesečnom nivou te tri kompanije bi za 1.100 honoraraca imale mjesečni trošak od 788.700 eura, odnosno 9,46 miliona godišnje.
Iz Stranke pravde i pomirenja saopštili su sredinom oktobra da novi menadžment Rudnika uglja sprovodi diskriminaciju nad Bošnjacima i političkim neistomišljenicima, jer je od 350 novozapošljenih radnika samo jedan Bošnjak.
Bivši premijer Duško Marković je sredinom oktobra optužio novo rukovodstvo CEDIS-a da je uvelo firmu u minus preobimnim zapošljavanjem. Direktor te kompanije Vladimir Čađenović je tada kazao da nije za samo dva mjeseca zaposlio preko 300 ljudi, već manje i to sa završenom elektrotehničkom školom, ali nije naveo koliko. Naveo je, međutim, da je kompanija u minusu za osam mjeseci 2,35 miliona eura i projektovao minus od sedam miliona do kraja godine. Za to je optužio bivši menadžment, jer nije unaprijed kupio nedostajuću struju za ovu narednu godinu.
DPS je sredinom juna optužio DF da namiruje partijske aktiviste u tri energetske kompanije sklapanjem fiktivnih ugovora o djelu. Ocijenili su da su DF-u predata EPCG kao kompenzacija za podršku Vladi, u kojoj nema njihovih članova. Iz EPCG su ranije saopštili da je EPCG formirala 12 komisija koje se bave analizom poslovanja u prethodnom periodu. U komisijama su, kako su naveli, pored iskusnih profesionalaca, angažovani i ,,vrijedni mladi“ ljudi koji će svojim stručnim znanjima unijeti inovativnost u prijedlozima za unapređenje poslovanja nakon temeljne analize.
Podjela kolača između DF i Demokrata
Novi bord EPCG izabran je 16. marta, a na njegovom čelu je funkcioner DF Milutin Đukanović. Bord je 24. marta imenovao Nikolu Rovčanina za izvršnog direktora. Rovčanin je bio portparol Demokrata, a ranije je radio u pljevaljskom Vodovodu. Izvršni direktor CEDIS-a od 10. aprila je Vladimir Čađenović, koji je bio funkcioner Demokrata. Izvršni direktor Rudnika od 12. aprila je Milan Lekić, pljevaljski funkcioner Nove, a predsjednik borda od 2. aprila je Dušan Janjušević, funkcioner Demokrata.
Stalni posao dobila 153 radnika
U septembru na pres konferenciji Ministarstva kapitalnih investicija predstavljen je izvještaj o poslovanju preduzeća u većinskom vlasništvu države u prvoj polovini godine. Prema tim podacima CEDIS je u stalnom radnom odnosu na kraju drugog kvartala imao 1.417 zaposlenih, EPCG 1.067, a Rudnik uglja 876 zaposlenih. Broj zaposlenih u CEDIS-u za godinu je zvanično uvećan za 58, u EPCG za 71, a u Rudniku uglja za 24.
Tope se pare
Na računima EPCG je 23. oktobra bilo 38,76 miliona eura, a nova uprava je u trenutku preuzimanja kompanije (24. marta) zatekla 62,7 miliona, rečeno je nedavno Pobjedi iz EPCG. Iz CEDIS-a i Rudnika uglja na to pitanje nijesu odgovorili.
Bivša ministarka ekonomije Dragica Sekulić je nedavno saopštila da su nova rukovodstva EPCG, CEDIS-a i Rudnika u trenutku preuzimanja funkcija na računima zatekli 96 miliona eura, odnosno 85 miliona samo na računu EPCG.