On je, govoreći o složenim meteorološkim uslovima u Crnoj Gori, kazao kako je naša zemlja od početka novembra bila pod uticajem nekoliko ciklona. Nakon ciklona, koji ljubitelji meteorologije simbolično nazivaju Aleksa, područje Crne Gore, najavio je Pavićević, vrlo brzo zahvatiće ciklon zvani Biserka.
- Od prvog do četvrtog novembra imali smo ciklon zvani Cikota, koji je donio male količine padavina. Poslije njega imali smo Časlava, koji je u periodu od 7. do 12. novembra donio ogromne količine padavina - rekao je prvi čovjek meteo-centra TV Vijesti.
Nakon Cikote, objašnjava Pavićević, Crnu Goru je od 16. do 19. novembra zahvatio ciklon Džemal, koji je "našoj zemlji donio solidne, ali daleko manje padavine od Časlava".
- Od 20. do 26. novembra bili smo poduticajem ciklona Šćepan, koji je takođe donio obilne padavine - rekao je Pavićević.
Ističući da je "pred nama veoma kišovit period", on upozorava da će situaciju dodatno usložiti južno strujanje i prilično visoke temperature za ovo doba godine, koje će dovesti do topljenja sniježnog pokrivača.
- Sve to će dodatno usložiti i opteretiti hidrološki sistem Crne Gore. Problem je i što mi ne znamo kakva je hidrološka situacija u Albaniji. Bude li Bojana opterećena vodama iz nama susjedne zemlje, ona neće moći da primi potrebnu količinu vode iz Skadarskog jezera -rekao je Pavićević, upozoravajući kako će tokom prvih dana ove sedmice najugroženiji biti južni i centralni predjeli Cme Gore.
No, iako će Biserka donijeti velike količine padavina, ona će, kaže sagovomik, teško nadmašiti one koje su došle sa Časlavom.
- Međutim, posljedice Biserke mogle bi biti veće od onih koje su bile za vrijeme Časlava - rekao je Pavićević.
I dok najavljene intenzivne padavine, južni vjetar i otapanje snijega prijete da se januarske višednevne poplave za nekoliko dana repriziraju, mještani ugroženih zetskih sela sa strepnjom očekuju "još gori scenario".
U Kurilu se, tvrde mještani, nivo vode u toku 24 časa povećao za najmanje tri do četiri centimetra, a ako kiša bude padala do 5. decembra, predviđaju da situacija neće biti "nimalo dobra".
- Vjerujem da će padavine potrajati i duže nego prošle godine. Voda može samo da raste, ne mislim da će nivo padati. Ne piše nam se dobro. Još ako Albanci puste branu mi ćemo se potopiti - kazao je juče "Vijestima" Neđeljko Dabanović.
Ponovnim poplavama nije se nadao ni Dragan Dabanovic koji zbog obilnih padavina i ove godine može zaboraviti na prodaju kineskog kupusa, raštana i spanaća.
- Svinje sam, na sreću, prodao kad sam vidio da prijeti opasnost od poplava. Pod vodom mi je četiri do pet hiljada struka rasada i dvije do tri hiljade proizvoda spremnih za branje - požalio se Dabanovic.
Njegova supruga Vesna zabrinuto priča da porodica već razmišlja o tome kako će se snalaziti kada voda dođe do kućnog praga, ističući da mještani Kurila pripremaju čamce. Imanja, plastenici i zasadi kupusa su pod vodom, dok se do nekih kuća ne može bez čamca i ribarskih čizama.
Ni u Vranjini situacija nije bolja, a mještani tvrde da se na njihovo selo "niko od nadležnih ne okreće".
- Samo se govori o Rijeci Crnojevića gdje nema ni tri naseljene kuće, dok su na nas svi zaboravili. Od ove vode živimo, a ona će nas i udaviti - kazala je jedna od revoltiranihi mještanki.
Njena komšinica navodi da su članovi porodica koje žive u blizini jezera iznosili i spašavali svoje stvari, ali i da strahuju od najavljenog južnog vjetra koji bi pogoršao trenutno stanje.
Kod Plavnice je, kako je javila Televizija Vijesti, već počelo da preliva, a u Berislavcima je voda došla i do nekih pragova. Voda je do kućnog praga došla i na Rijeci Crnojevića, a tamošnji mještani strahuju od januarskih scena pa su u pripravnosti za slučaj da bude bilo potrebe da se reaguje.