Društvo

Pavićević: Moguće poplave u pojedinim predjelima Crne Gore

Izvor

On je, govoreći o složenim me­teorološkim uslovima u Crnoj Gori, kazao kako je naša zemlja od početka novembra bila pod uticajem nekoliko ciklona. Nakon ci­klona, koji ljubitelji meteorologije simbolično nazivaju Aleksa, po­dručje Crne Gore, najavio je Pa­vićević, vrlo brzo zahvatiće ciklon zvani Biserka.

- Od prvog do četvrtog novembra imali smo ciklon zvani Cikota, koji je donio male količine padavina. Poslije njega imali smo Časlava, koji je u periodu od 7. do 12. novembra donio ogromne količine padavina - rekao je prvi čovjek meteo-centra TV Vijesti.

Nakon Cikote, objašnjava Pa­vićević, Crnu Goru je od 16. do 19. novembra zahvatio ciklon Džemal, koji je "našoj zemlji donio solidne, ali daleko manje padavine od Čas­lava".

- Od 20. do 26. novembra bili smo poduticajem ciklona Šćepan, koji je takođe donio obilne padavine - rekao je Pavićević.

Ističući da je "pred nama veoma kišovit period", on upozorava da će situaciju dodatno usložiti južno strujanje i prilično visoke tem­perature za ovo doba godine, koje će dovesti do topljenja sniježnog pokrivača.

 - Sve to će dodatno usložiti i opteretiti hidrološki sistem Crne Gore. Problem je i što mi ne znamo kakva je hidrološka situacija u Al­baniji. Bude li Bojana opterećena vodama iz nama susjedne zemlje, ona neće moći da primi potrebnu količinu vode iz Skadarskog jezera -rekao je Pavićević, upozoravajući kako će tokom prvih dana ove sedmice najugroženiji biti južni i centralni predjeli Cme Gore.

No, iako će Biserka donijeti velike količine padavina, ona će, kaže sagovomik, teško nadmašiti one koje su došle sa Časlavom.

- Međutim, posljedice Biserke mogle bi biti veće od onih koje su bile za vrijeme Časlava - rekao je Pavićević.

I dok najavljene intenzivne pa­davine, južni vjetar i otapanje sni­jega prijete da se januarske višednevne poplave za nekoliko dana repriziraju, mještani ugroženih zetskih sela sa strepnjom očekuju "još gori scenario".

U Kurilu se, tvrde mještani, nivo vode u toku 24 časa povećao za najmanje tri do četiri centimetra, a ako kiša bude padala do 5. de­cembra, predviđaju da situacija neće biti "nimalo dobra".

-  Vjerujem da će padavine po­trajati i duže nego prošle godine. Voda  može  samo  da  raste,  ne mislim da će nivo padati. Ne piše nam se dobro. Još ako Albanci puste branu mi ćemo se potopiti - kazao je juče "Vijestima" Neđeljko Dabanović.

Ponovnim poplavama nije se na­dao ni Dragan Dabanovic koji zbog obilnih padavina i ove godine može zaboraviti na prodaju kineskog ku­pusa, raštana i spanaća.

-  Svinje sam, na sreću, prodao kad sam vidio da prijeti opasnost od poplava. Pod vodom mi je četiri do pet hiljada struka rasada i dvije do tri hiljade proizvoda spremnih za branje - požalio se Dabanovic.

Njegova supruga Vesna zabrinuto priča da porodica već razmišlja o tome kako će se snalaziti kada voda dođe do kućnog praga, ističući da mještani Kurila pripremaju čamce. Imanja, plastenici i zasadi kupusa su pod vodom, dok se do nekih kuća ne može bez čamca i ribarskih čizama.

Ni u Vranjini situacija nije bolja, a mještani tvrde da se na njihovo selo "niko od nadležnih ne okreće".

- Samo se govori o Rijeci Crnojevića gdje nema ni tri naseljene kuće, dok su na nas svi zaboravili. Od ove vode živimo, a ona će nas i udaviti - kazala je jedna od revoltiranihi mještanki.

Njena komšinica navodi da su članovi porodica koje žive u blizini jezera iznosili i spašavali svoje stvari, ali i da strahuju od naja­vljenog južnog vjetra koji bi po­goršao trenutno stanje.

Kod Plavnice je, kako je javila Televizija Vijesti, već počelo da preliva, a u Berislavcima je voda došla i do nekih pragova. Voda je do kućnog praga došla i na Rijeci Crnojevića, a tamošnji mještani strahuju od januarskih scena pa su u pripravnosti za slučaj da bude bilo potrebe da se reaguje.

Portal Analitika