- Zbog situacije koja se tada dešavala na gubitku su bili samo akcionari Prve banke jer su sve ostale obaveze, prema svim subjektima, davno i u potpunosti namirene - rekla je Pavićević i dodala da je Prva banka sada stabilna banka, te da su depoziti klijenata potpuno sigurni.
Ona je dodala da je pisanjem "nanijeta šteta za ukupan bankarski i ekonomski sistem Crne Gore".
- Sadašnji i budući klijenti, i naše i drugih banaka, kao i investitori, mogu se osjetiti nesigurno jer bi u određenom momentu podaci o njima i aranžmani sa bankama mogli biti zloupotrijebljeni i dospjeti u javnost. Time se ugrožava funkcionisanje i privrede i pravnog poretka - rekla je za Atlas televiziju Jelena Pavićević.
- Od ovoga korist može imati samo par pojedinaca koji pred početak pregovora sa EU i najavljene izbore pretenduju da osvoje vlast, diskreditujući vladajuću strukturu, koju poistovjećuju sa Prvom bankom Crne Gore. Prva banka Crne Gore nije vlast, već je desetine hiljada njenih klijenata, 250 zaposlenih i 313 akcionara - zaključila je Pavićević.
Odgovarajući na novinarsko pitanje o nalogu Centralne banke da se provjeri kako su njeni podaci, koji su povjerljive prirode, dospjeli u javnost Pavićević je rekla da se Prva banka u to neće miješati.
- Drago nam je da je Centralna banka pokrenula pitanje o tome kako su dokumenta dospjela u javnost. Mišljenja smo da je to u domenu Centralne banke i Prva banka se do daljenjeg u to neće miješati - zaključila je Jelena Pavićević.
Dan i Vijesti objavili su da je Prva banka davala privilegovane visoke kredite, članovima porodice, dioničarima, poslovnim partnerima i drugim osobama povezanim sa akcionarima banke.
U izvještaju koji je sprovela međunarodna revizorska kuća Pricewaterhouse Coopers PwC, do kojih je došla OCCRP, (Istraživači mreže novinara koji istražuju organizovani kriminal i korupciju, a čiji su članovi monitor i MANS), navodi se da je dvije trećine kredita odobreno povezanim licima.
„Kontrolori Centralne banke Crne Gore CBCG su prethodnih godina upozoravali kako su veliki iznosi kredita odobravani malom broju povezanih lica zbog čega je rizik banke bio veći.
Banka se suočila sa ozbiljnim problemima tražeći spas u kreditu iz novca građana. Međutim, pravi spas došao je prodajom dijela državnih zapisa Elektroprivredi Crne Gore EPCG. Prva banka je izašla iz zone nelikvidnosti 23. septembra 2009. godine kada su joj uplaćena 192,2 miliona eura. U jednom trenutku Prva banka raspolagala je sa 491 milion eura depozita. Više od 100 miliona eura bio je depozit Vlade, državnih institucija i preduzeća.
Izvještaji do kojih je došao OCCRP pokazuju da je Prva banka kršila odredbe Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma prilikom otvaranja računa povezanih osoba.
Jedan od primjera su strane firme povezane sa Zoranom Bećirovićem koji je jedno vrijeme u Moskvi zastupao crnogorske trgovinske interese.
Kontrolori CBCG su utvrdili da je 2007. godine Prva banka bez pribavljanja svih informacija i dokkumentacije otvorila račune za Beppler and Partners registrovane na Britanskim djevičanskim ostrvima, te Caledro Trading, Beppler Investmens i Beppler Property and Development registrovane na kipru. Ove firme su između ostalog vlasnici budvanskog hotela Avala i kolašinskog Bjanka.
Krajem 2007. godine kontrolori CBCG su kontrolisali 48 novih računa i utvrdili da je samo u jednom slučaju prekršen Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma.
Riječ je o otvaranju računa firme Kamarila korporejšn Camarilla Corporation registrovane na Sejšelima.
Camarilla Corporation pominje se u optužnici protiv Duška Šarića, brata odbjeglog narkobosa Darka Šarića“, navodi se u tekstovima objavljenim danas.