Abiznis

Pavićević: Realizujemo investicije vrijedne 13 miliona eura

Izvor

Prvi čovjek Bara je dodao da uprkos nepovoljnoj ekonomskoj situaciji, ima interesovanja za investiranje u Bar, kako u izgradnju hotelsko-turističkih kompleksa, tako i u neke proizvodne kapacitete.

- Realizacijom projekta „Giljotina propisa“ dosta smo pojednostavili administrativne procedure. Uz to, smanjili smo i iznose taksi i naknada, a kompanijama koje su zainteresovane da u slobodnoj zoni, u okviru Luke Bar, otvore ekološki čiste proizvodne pogone, nudimo veoma povoljne uslove, naveo je Pavićević.

Komentarišući dvije krivične prijave koje je protiv njega podnijela Mreža za afirmaciju nevladinog sektora Pavićević je ponovio da je uvjeren da je radio sve u skladu sa zakonom i propisima.

- Imam povjerenja u nadležne državne organe koji će provjeriti sve navode i utvrditi činjenično stanje, a dok to ne bude urađeno, suzdržao bih se od bilo kakvih komentara, rekao je Pavićević.

ANALITIKA: Molim Vas da nam navedete aktuelne infrastrukturne projekte i koja je vrijednost tih investicija?

PAVIĆEVIĆ: Uprkos ekonomskoj krizi, Baru se u ovom trenutku realizuje nekoliko važnih infrastrukturnih objekata na koje se čekalo dugi niz godina. Prije svega, u toku je izgradnja regionalne sanitarne deponije za opštine Bar i Ulcinj i bulevara na ulasku u Bar, od Žukotrlice do raskrsnice kod Opštine. Takođe, u toku je i izgradnja tri stambene zgrade sa 270 stanova solidarnosti. Sredstva za izgradnju deponije, u visini od 5,5 miliona eura, obezbijeđena su iz kredita Svjetske banke, dok je za izgradnju bulevara Direkcija za saobraćaj obezbijedila 2 miliona eura, a lokalna uprava 1,2 miliona kao i sredstva za eksproprijaciju zemljišta.

pavicevicvijest3praviOpština Bar je , takođe, obezbijedila i sredstva za eksproprijaciju zemljišta duž trase bulevara. Izgradnjom deponije, čiji je očekivani vijek trajanja oko 25 godina, vjerujemo da ćemo trajno riješiti pitanje odlaganja čvrstog otpada, što je neophodni preduslov za dalji razvoj opštine i naše turističke ponude. Završetkom bulevara na ulasku u Bar biće riješen jedan od najvećih problema vezanih za neometano odvijanje saobraćaja, naročito tokom turističke sezone.

Kada su u pitanju zgrade solidarnosti, Opština Bar je ustupila zemljište i investitore oslobodila plaćanja naknada za komunalno uređenje, tako da naše učešće u ovom veoma važnom projektu iznosi preko 5,5 miliona eura.

ANALITIKA: U kojoj fazi je realizacija projekta izgradnje regionalne deponije i koji je rok završetka?

PAVIĆEVIĆ: Izgradnja deponije teče po planu: glavni građevinski radovi su završeni, sav materijal je obezbijeđen, a pristigao je i dio opreme koja će biti korištena na deponiji. Planirano je da radovi budu završeni do početka turističke sezone, a budući da ni vremenske nepogode nisu usporile tok izgradnje, očekujemo da će deponija biti u funkciji do kraja juna. I eksperti Svjetske banke koji su nedavno obišli gradilište deponije su izrazili zadovoljstvo kako napretkom, tako i kvalitetom izvedenih radova.

ANALITIKA: Kakva je situacija sa punjenjem opštinskog budžeta – naplata dažbina i poreza? Da li naplata teče predviđenom dinamikom i kakva je finansijka situacija (da li Opština Bar ima problem sa likvidnošću i urednim servisiranjem obaveza)?

PAVIĆEVIĆ: Opštinski budžet se realizuje slabije od planiranog, ali to je donekle uobičajeno, pogotovo za primorske opštine u kojima se najviše novca slije u budžet u drugoj polovini godine. Opština Bar u ovom trenutku ima problema sa likvidnošću, ali očekujemo da oni budu riješeni u trećem i četvrtom kvartalu , kada je mnogo veći priliv sredstava u tekući i u kapitalni budžet.

ANALITIKA: Crna Gora se suočava sa problemom manjka investicija. Da li u Opštini Bar očekujete konkretne investicije do kraja godine? Ukoliko očekujete, navedite nam o kojim se investicijama radi?

pavicevicvijest2PAVIĆEVIĆ: Lokalna uprava je na početku svog mandata sebi postavila za cilj stvaranje povoljnog ambijenta za investicije i razvoj poslovnih djelatnosti. Mi i dalje nastavljamo da radimo na tome, prije svega kroz izradu prostorno-planske dokumentacije i poboljšanje komunalne infrastrukture.

Realizacijom projekta „Giljotina propisa“ dosta smo pojednostavili administrativne procedure. Uz to, smanjili smo i iznose taksi i naknada, a kompanijama koje su zainteresovane da u slobodnoj zoni, u okviru Luke Bar, otvore ekološki čiste proizvodne pogone, nudimo veoma povoljne uslove. Uprkos nepovoljnoj ekonomskoj situaciji, ima interesovanja za investiranje u Bar, kako u izgradnju hotelsko-turističkih kompleksa, tako i u neke proizvodne kapacitete. Ne mogu sa sigurnošću potvrditi šta će biti realizovano ove godine, u svakom slučaju vjerujemo da će biti konkretizovani neki od najavljenih projekata.

ANALITIKA: Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) podnijela je dvije krivične prijave protiv Vas, specijalnom državnom tužiocu, zbog pribavljanja protivpravne imovinske koristi i zloupotrebe službenog položaja. Kakav je Vaš stav o tome? Da li mislite da se radi o političkom obračunu sa Vama?

PAVIĆEVIĆ: Uvjeren sam da je sve što sam radio bilo u skladu sa zakonom. Imam povjerenja u nadležne državne organe koji će provjeriti sve navode i utvrditi činjenično stanje, a dok to ne bude urađeno, suzdržao bih se od bilo kakvih komentara.

ANALITIKA: Koliko će biti uloženo sredstava u pripremu ovogodišnje turističke sezone?

PAVIĆEVIĆ: Svi naši razvojni planovi usmjereni su ka poboljšanju kvaliteta turističke ponude Bara. Pored velikih infrastrukturnih projekata, kao što su deponija i bulevar, u koje će biti uloženo preko 10 miliona eura, mi svakodnevno ulažemo velika sredstva u izgradnju komunalne infrastrukture i uređenje grada. Značajno je istaći, takođe, da su se i javna preduzeća maksimalno angažovala u ovom periodu kako bi što spremniji dočekali turističku sezonu.

ANALITIKA: Bar se razvija kao centar sportskog turizma i po tome je prepoznat u regionu. Da li ima interesovanja za investiranje u taj vid turizma?

PAVIĆEVIĆ: Tokom prethodnih godina u Baru je izgrađen čitav niz sportskih objekata zahvaljujući kojima smo bili u mogućnosti da organizujemo mnogobrojna međunarodna takmičenja, od Mediteranskog prvenstva u rukometu za kadete, Evropskog prvenstva u košarci za kadete do Evropskog zimskog kupa za bacače u seniorskoj kategoriji.

Predstoji nam organizacija Evropskog prvenstva u savateu za juniore i seniore, Evropskog džudo prvenstva za kadete i Svjetskog prvenstva u rukometu za kadetkinje. Naš cilj je da organizacijom sportskih takmičenja i priprema sportista produžimo turističku sezonu. Sve uslove za to imamo, od sportskih objekata do izuzetnih klimatskih uslova. Država je, takođe, prepoznala Bar kao važan sportski centar i donijela odluku da on, uz Kolašin, bude centar za pripreme crnogorskih sportista.

Do sada je dosta stranih investitora pokazalo interesovanje za ulaganje u ovu oblast. Nedavno su nas posjetili predstavnici švajcarske kompanije Allianz, u čijem vlasništvu su brojni sportski objekti. Oni su zainteresovani da u Baru izgrade sportsko-turistički hotel sa ekskluzivnim sadržajima koji bi, zajedno sa postojećim sportskim terenima, predstavljao osnovu za formiranje regionalne fudbalske akademije i pozicionirao Bar kao privlačnu destinaciju za pripreme evropskih fudbalskih klubova.

N.Z.

Portal Analitika