Opasno je, upozorava, što je moć u bezbjednosnom sektoru, preko paralelnog lanca komandovanja, skoncentrisana u rukama samog premijera i njegovih mentora.
Ni nakon skoro tri mjeseca od kako je tokom premijerskog sata priznao da je imao kriptovani telefon, premijer Dritan Abazović ne želi da otkrije ko mu je telefon poklonio, niti kolika je vrijednost tog telefona.
„Ne znam stvarno koja je vrijednost, vjerovatno košta kao svi ostali telefoni. S obzirom da mislim da je te neke marke, to je aplikacija Sky – marka je onaj Iphone stari. Da li je to 8 ili 7, uglavnom radi se o starijem telefonu. Poklonio mi je prijatelj koji radi u javnoj administraciji. Nisam htio da otkrijem njegov identitet”, kazao je Abazović.
Iako premijer Abazović tvrdi da posjedovanje kriptovanog telefona nije protivzakonito, poslanici treba da insistiraju da im odgovori od koga je i pod kojim okolnostima dobio taj telefon, kao i kako je do telefona došao njegov prijatelj, kazao je u razgovoru za Gradsku RTV pravnik i novinar Senad Pećanin.
Smatra da su ti odgovori važni kako bi se razobličila veza premijera sa kriminalnim strukturama u Crnoj Gori.
„On je tek na pitanje novinara puno sedmica nakon toga kada je priznao da je imao i koristio Sky telefon, rekao da ga je dobio od jednog prijatelja, ali koji je u sistemu državne uprave. E pa pazite. Ako on kaže da ga je dobio, mora reći ime tog prijatelja. Je li akcenat na tome što je prijatelj ili je iz sistema? Ako je prijatelj, od koga je prijatelj dobio ? U redu, dobio je od Marka Markovića, bilo koga. Od koga je dobio? Sky telefon ne možete kupiti u običnoj prodaji. Sky telefon zna se gdje se može kupiti. Ako ga je dobio kroz „trebovanje“ što se nekad govorilo, dakle za nabavku materijalnih sredstava potrebnih za funkcionisanje institucija i organa Crne Gore, onda bi morao postojati trag ko je kupio telefon, ko ga je platio, posebno od koga je kupljen. I sjutra ćete Vi dozvoliti, u skladu sa Vašim odnosom prema takvim pitanjima, kolosalnim šansama koje vam se pružaju za demaskiranje jednog kriminalnog načina na koji zavija državu Crnu Goru u crno Dritan Abazović , vi ćete, pretpostavljam, propustiti priliku sjutra da ga pitate da otkrije konačno i da ponovo pozovete Tužilaštvo da otkrije od koga je dobio taj telefon. Dovoljno je da samo kaže ime, a on je obavezan da to kaže jer transkripti ovih razgovora nedvosmisleno ukazuju da je on bio upravo saradnik tog škaljarskog klana, koji je vukao i kadrovske poteze i u ANB-u i u policiji”, smatra pravnik i novinar Senad Pećanin.
S obzirom da Iphone telefoni sa oznakom 7 i 8 koštaju i više stotina eura, dodaje da bi premijer javnosti trebalo da pojasni i da li je primanjem tog poklona prekršio član 16 Zakona o sprječavanju korupcije, u kojem je precizno navedeno da se prigodnim poklonima smatraju oni vrijednosti do 50 eura.
Način na koji je Abazović došao do telefona, kao i brojni primjeri, počev od Belvedera do nedavne tragedije na Cetinju, svjedoče, ukazuje Pećanin, da u bezbjednosnom sektoru Crne Gore postoji paralelni lanac komandovanja kakav je postojao i u Bosni i Hercegovini uoči izbijanja rata.
„To je jedan alarm koji, moram reći, u meni budi jezu imajući u vidu to iskustvo kojem sam svjedočio prije izbijanja rata u BiH. Dakle, apsolutno sam siguran da u ovom trenutku u svakom državnom organu, instituciji, a posebno je zabrinjavajuće u policiji, u vojsci i u ANB-u, postoje paralelni sistemi komandovanja i upravljanja tim službama. Očito je da na vrhu te paralelne strukture stoji upravo premijer Abazović kojem je tu strukturi izgradio i stvorio upravo Aleksandar Vučić preko svojih kadrova”, kaže Pećanin.
Do kakvih to posljedica dovodi pokazala je tragedija na Cetinju.
„I čitav bezbjednosni sektor i policijski sektor je do te mjere kontaminiran da vi imate situaciju da praktično u takvim dramatičnim okolnostima, kakav je bio ovaj stravični zločin na Cetinju, posljedice postojanja tog paralelizma jedne oficijelne strukture i druge u kojoj se tačno zna koga treba preskočiti u lancu komandovanja i kome se obratiti da se preskače onaj koji je nadležan, po funkciji, proceduri, po pravilima, po regulama nadležan za to i onda se zove gospodin Jokić, prvi čovjek policije u Podgorici. Onda imate ovo što imate na Cetinju – da policija reaguje na tako katastrofalan način”, objašnjava Pećanin.
Ako se tome doda sprega premijera sa predstavnicima tužilačke i sudske vlasti, postaje jasno, kako kaže Pećanin, da Abazović Tužilaštvo koristi kao sredstvo obračuna sa političkim akterima koji ukazuju na neprihvatljivost njegove prakse.
“To je poražavajuće po pravnu državu, vladavinu prava i pravnu sigusrnost građana” , zaključuje Pećanin.