“Bojim se da situacija u kojoj se sada nalazi Crna Gora podsjeća na Čehovljevo pravilo dramaturgije po kojoj puška okačena na sceni u prvom činu mora opaliti u trećem da bi opravdala svoje postojanje”, kazao je Pećanin.
Crna Gora je, ističe, prešla graničnu liniju koja živote i rad novinara čini nemogućim.
“Najveća zasluga za to pripada odlazećem premijeru Dritanu Abazoviću koji na jedan nezapamćen, divljački, huliganski način targetira i crta mete novinarima ne libeći se pri tom i da imenuje novinare stvarajući situaciju u kojoj rad novinara u ovim medijima predstavlja nevjerovatnu dozu pritiska i rizika koju oni svjesno preuzimaju. Kolege u ovim medijima zaslužuju svaku pažnju, zaštitu i poštovanje kako javnosti i građana Crne Gore tako i međunarodnih organizacija”, ocijenio je Pećanin.
Sve učestalije prijetnje zbog kojih je život i rad novinara u Crnoj Gori postao sve ugroženiji Pećanina podsjećaju na 90-te godine u tranzicionoj fazi kada je rat prešao u mir, a kriminalne grupe bile u sprezi sa vlašću.
“Medijima na čijem je sam bi čelu brutalno su crtane mete. To je najčešće bilo djelo pokojnog predsjednika Alije Izetbegovića. “Dani”, koji su okupljali sjajnu ekipu novinara, bili su jedini medij u ratnom Sarajevu koji nikada do kraja rata nije mogao dobiti akreditaciju armije Bosne i Hercegovine što je često značilo i spas za novinare od mnogobrojnih racija kojima su građani vođeni na kopanje rovova na prvim linijama fronta”, prisjetio se Pećanin.
Preživjeli su i doživjeli, dodaje, svašta.
“Od podmetanja bombi ispred redakcije “Dana”, do upadanja mafijaških grupa, kada je jedan od kriminalnih bogova rata koji je imao punu podršku tadašnjeg režima upao u redakciju i meni prislonio pištolj na glavu, mojim kolegama pištolje u leđa. Iživljavali su se nad nama zbog broja u kojem smo objavili dokaze o vezi sina predsjednika Izetbegovića, današnjeg predsjednika stranke Demokratske akcije Bakira sa organizovanim kriminalnim grupama u “bošnjačkom” dijelu Federacije”, prisjetio se Pećanin.