Politika

Pejović: Evropske integracije Crne Gore su nezaustavljive

Izvor

Pejović smatra da je Crna Gora pokazala mjerljive rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala što je, takođe, jedan od uslova za otvaranje pregovora.

- Konačno, mislim da je proces integracije i ispunjavanja sedam ključnih prioriteta stvorio jednu sinergiju u crnogorskom društvu uz pomoć koje zaista uspješno savladavamo obaveze na evropskom putu. Radi se o nezaustavljivom procesu, čega su u Briselu veoma svjesni. Ovo je možda i najveća vrijednost cijelog procesa – smatra Pejović.

POBJEDA: Izmjene Ustava u dijelu pravosuđa gotovo su blokirane uslovljavanjem opozicije da se najviši pravni akt mijenja i u oblasti identitetskih pitanja. Vjerujete li da će političari napraviti i taj posljednji korak pred otvaranje pregovora, kako ga je nazvao šef Delegacije EU u Podgorici Leopold Maurer i da će biti usvojene izmjene Ustava?

PEJOVIĆ: Pitanje promjena Ustava u dijelu pravosuđa je jedan od sedam ključnih prioriteta koje je Komisija postavila još krajem 2010. Na njima je rađeno u protekloj i ovoj godini i ja se nadam da će jedan tako značajan trud uložen u jačanje autonomije i nezavisnosti pravosuđa rezultirati dogovorom u Skupštini. Ovo očekujem ne samo zbog obaveza preuzetih u okviru ključnih prioriteta. Važno je da izgradimo profesionalne institucije i unaprijedimo sistem koji garantuje pravnu državu i s ovim pitanjima ćemo se srijetati tokom cijelog procesa pristupanja. Već smo usvojili važne podustavne zakone i podzakonske akte kojima se obezbjeđuje jačanje nezavisnosti sudija i tužilaca. Što se tiče odluke Savjeta opštih poslova u junu, očekujem da će ona biti pozitivna.

POBJEDA: Smatrate li da je Crna Gora u ovoj fazi integracija zadovoljila kriterijume u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala koje je postavila EK, što je naznačeno kao jedan od najvažnijih uslova za početak pregovora?

PEJOVIĆ: Uvjeren sam da smo u proteklih osam mjeseci, koji će biti prikazani u proljetnom izvještaju Evropske komisije, zaista pokazali niz mjerljivih rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala. Pored zakonodavnih rješenja imamo i konkretne rezultate u vidu presuda u slučajevima borbe protiv organizovanog kriminala o čemu smo redovno informisali predstavnike država članica EU u Crnoj Gori i EK.

Na primjer, sproveden je niz policijskih operacija u borbi protiv organizovanog kriminala sa zemljama u okruženju, članicama EU, Evropolom i Interpolom, što je dovelo do više hapšenja i optužnica. Konkretnije, istrage su pokrenute protiv 65 osoba za krijumčarenje droge i falsifikovanje putnih isprava, a privremeno je oduzeta imovina u iznosu od 40 miliona eura. U slučaju Šarić su izrečene dvije presude na šest i osam godina zatvora za trgovinu drogom i pranje novca, a podignuta je optužnica u slučaju Kalić protiv tri osobe, kao i započeta saslušanja u šest slučajeva.

Potpisan je niz sporazuma s Makedonijom, BiH i Hrvatskom o policijskoj saradnji na polju suzbijanja korupcije i organizovanog kriminala, terorizma i ekstradiciji. Unaprijedili smo i kapacitete i komunikaciju između Uprave policije, Specijalnog istražnog tima i Uprave za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma.

POBJEDA: Kako procjenjujete učinak institucija Crne Gore u ispunjavanju sedam kriterijuma koje nam je EK zadala krajem 2010. godine. Čime se najviše možemo pohvaliti?

PEJOVIĆ: Crna Gora je u proteklom periodu sprovela brojne reforme i ostvarila kvalitetan bilans rezultata u ispunjavanju obaveza iz sedam ključnih oblasti.

U značajnom broju oblasti smo zaokružili zakonodavni okvir donošenjem niza zakona, podzakonskih akata, strategija i akcionih planova i sad je fokus na njihovom sprovođenju. Takođe, unaprijedili smo administrativni kapacitet. U pogledu borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala imamo mjerljive rezultate, što je svakako za pohvalu imajući u vidu ne tako dug vremenski period obrade podataka.

Konačno, mislim da je proces integracije i ispunjavanja sedam ključnih prioriteta stvorio jednu sinergiju u crnogorskom društvu uz pomoć koje zaista uspješno savladavamo obaveze na evropskom putu. Radi se o nezaustavljivom procesu, čega su u Briselu veoma svjesni. Ovo je možda i najveća vrijednost cijelog procesa.

Siguran sam da će sve ovo najbolje biti oslikano u proljetnom izvještaju Evropske komisije koji će biti objavljen 22. maja 2012. i da ćemo u izvještaju dobiti ponovljenu preporuku Komisije za otpočinjanje pregovora. Ovim će Crna Gora nastaviti da bude pozitivan primjer i uspješna priča na Zapadnom Balkanu.

POBJEDA: Uskoro bi trebalo da počne drugi skrining sastanak u Briselu za poglavlja 23 i 24, na kojem će biti prezentovano crnogorsko zakonodavstvo u tim oblastima. Kakav je značaj tog sastanka u susret otvaranju pregovora?

PEJOVIĆ: Sastanci bilateralnog skrininga za dva prva pregovaračka poglavlja koja smo otvorili održaće se u posljednje dvije sedmice maja u Briselu. Ovo će biti druga faza procesa u kojoj ćemo kolegama iz Evropske komisije predstaviti u kojoj mjeri je zakonodavstvo Crne Gore u oblastima pravosuđa i temeljnih prava, kao i pravde, slobode i bezbjednosti usklađeno u odnosu na pravnu tekovinu EU.

Prezentiraćemo i kapacitete za usvajanje i primjenu pravne tekovine, odnosno svoje viđenje načina, termina i potrebnih napora kako bismo se u potpunosti uskladili sa zahtjevima članstva u EU.

Nakon bilateralnog skrininga, Evropska komisija će izraditi izvještaje o skriningu u kojima će sumirati stanje u pravnoj tekovini i nivo usklađenosti Crne Gore, kao i dati predloge što bi bilo potrebno da se uradi u narednom periodu. Od ovoga izvještaja će zavisiti i dalja dinamika rada na pomenutim poglavljima.

Portal Analitika