Pejović je kazao da će stećci biti smješteni u dvorištu Biljarde, gdje će 28. septembra, na Dan evropske kulturne baštine, biti otvoren lapidarijum u kome će,za sada biti izloženo petnaestak eksponata sa različitih lokaliteta u Crnoj Gori..
Juče je Eparhija budimljansko nikšićka protestovala zbog, kako su naveli, skrnavljenja nadgrobnih spomenika u Banjanima, navodeći da je to „protiv svih običaja i zakona o zaštiti baštine“.
Direktor Muzeja kaže da je netačno da ova institucija devastira, već želi da ono što je devastirano zaštiti.

"Stručnjaci su obišli lokalitete sa stećcima i utvrdili da su oni u lošem stanju, da se ne čuvaju već uništavaju. Naša namjera je da ih time što smo ih donijeli na Cetinje sačuvamo. U dvorištu Biljarde biće otvoren lapidarijum i svi mogu da dođu i vide kakva je bila naša namjera, kaže direktor Narodnog muzeja.
On podsjeća da je osnovan Arheološki muzej kao sastavni dio Narodnog muzeja i ističe da je opredjeljenje institucije da kroz istraživačke projekte stvara novu zbirku, a ne da uzima eksponate iz lokalnih muzeja.
Pejović podsjeća da je planirano da u narednih pet godina u okviru projekta “Putevi kontinuiteta” bude istraživan veći broj lokaliteta. Radiće se Crvena Stijena, Duklja, Prečista krajinska, Tumuli u Banjanima, kao i Svač. Arheolozi su već počeli sa istraživanjima na ovom lokalitetu karaj Šaskog jezera i biće tamo više od dva mjeseca, naglasio je Pejović.
Kada je riječ o stečcima, oni na Durmitoru u Barama Žugića i kod Vražjeg jezera, kao i stećci kod Soko grada u Pivi, postaće dio svjetske baštine. U pitanju je regionalni projekat i pored stećaka iz Crne Gore na listi trebaju da se nađu i stećci iz BiH, Srbije i Hrvatske.
foto: montenegrina.net, cetinje-mojgrad.org