On je u razgovoru za Javni servis kazao da su pomenuta poglavlja veoma široko postavljena, te da upravo zbog toga ne zna zašto je bio slab odziv civilnog sektora.
„Mi znamo koliko je taj proces bitan za cjelokupno društvo i složii smo se sa tim da je neophodno uključiti kapacitete, posebno ekspertske kapacitete onih ljudi koji nisu u Vladi. U tom dijelu smo sagledali mogućnosti i otvorili smo javni poziv za sve NVO. Među ekspertima koje NVO nude, izabrali smo određeni broj, kako nevladinih organizacija, tako i predstavnika univerziteta. Nadam se da će za druga poglavlja biti veći odziv. Volio bih, recimo, vidjeti, niz predstavnika sindikata u poglavljima koja se tiču zaštite prava radnika, socijalnih pitanja, univerzitet kad je riječ o nauci, kulturi istraživanjima“, kazao je Pejović.
„Crna Gora je prva zemlja koja je u pregovarački proces uključila i civilni sektor. Neke zemlje su uključivale sindikate i univerzitete ali, nijedna nije uključila nevladin sektor. Dakle, mi prvi idemo sa ovim pristupom i mislim da je on plod onoga što je Vlada počela još prošle godine, sa uključivanjem svih segmenata društva u proces evropskih integracija“, dodao je Pejović.
Inače, Vlada je donijela odluku o formiranju dvije radne grupe za poglavlja 23 i 24, u kojima će među 83 člana biti šest predstavnika nevladinog sektora (NVO).