Sci/Tech
  • Portal Analitika/
  • Sci/Tech /
  • Pejović: Djeca su nam od malih nogu dopaminski zavisnici od jako kratkih informacija kojima su izloženi

"Više ništa ne može da im drži pažnju"

Pejović: Djeca su nam od malih nogu dopaminski zavisnici od jako kratkih informacija kojima su izloženi

Chat GPT se pojavio u novembru 2022.godine, a danas je teško zamisliti dan bez njegove pomoći, jer postao nešto kao personalni asistent kad treba proučiti neku temu, kad treba nešto brzo prevesti, kad se treba prijaviti na konkurs i istražiti neku oblast, on je veliki pomoćnik, kazala je stručnjakinja za digitalizaciju Jasna Pejović.

Pejović: Djeca su nam od malih nogu dopaminski zavisnici od jako kratkih informacija kojima su izloženi Foto: Screenshot
Portal AnalitikaIzvor

Za korišćenje Chat GPT-a je važno da on dobije zadan kontekst, ili, objašnjava Pejović, neku vrstu okvira odakle će on da daje odgovor.

"Mogu mu se dati podaci, bilo u obliku teksta, bilo u obliku fajla, koji se prikači, uz taj vaš pront. I kažete mu molim vas odgovore koje mi budete davali, s njim pričate kao sa čovjekom, uzmite u obzir podatke koje sam vam ja dala. I onda krenete sa pitanjima, i naravno, treba imati u vidu, da bez obzira šta dobijamo mi to moramo da proučimo i sa te kritičke strane malo istražimo, jer jako često dešava da dobijemo i netačne podatke”, rekla je Pejović za televiziju E.

Da li je danas moguće biti konkurentan u apliciranju za neki i projekat, pita se Pejović, ako se kao pomoć ne koristi neki od sličnih alata, to se naravno vidi da je ,,mašina” pisala, kaže ona, ali, sve je tu od potrebnih informacija.

Kaže da se i ona "isključi", odmara od tehnologije, pa se u tim trenucima prepušta pisanju i posveti se djeci.

"Djeca su nam od malih nogu dopaminski zavisnici od jako kratkih informacija kojima su izloženi, i ne može ništa više da im drži pažnju, a mi roditelji, mi smo isto takvi. Onda je to momenat u kom ja sklanjam tehnologije i kažem - okey pričamo sada i ndma gledanja u ekran. I meni je dan takav da očekujem neku važnu poruku, onda kažem pa šta to može biti važno da ne može da sačeka pola sata, a znamo i sami, da prije nekih dvadesetak godina je bilo skroz OK da se čeka i idući radni dan", istakla je Pejović.

Roditelji ne mogu ignorisati tehnologije i praviti se da one ne postoje, smatra Pejović, jer su one dio života naše djece, pa ako hoćemo da njegujemo odnose sa našom djecom, moramo da razumijemo, poručuje ona, u kakvom svijetu oni žive.

"Traženje mjere i balansa da razumijemo taj svijet tehnologije u kom naša djeca žive, da bi na kraju krajeva mogli da se postavimo ispravno, kad to ne zahtjeva naše ulaganje vremena u te iste tehnologije. Ako su moja djeca jako zainteresovana za Tik Tok, ili da gledaju online neku seriju, onda nekako treba i ja da budem u tom njihovom svijetu , da bismo imali zajedničke teme", naglasila je Pejović.

Na tržištu rada se dešavaju dvije struje, ističe gošća emisije Srećan dan, prva struja je digitalizacija svega što možete da zamislite, i svako zanimanje, dodaje ona, koji ima potencijal da se automatizuje, tako će i biti.

"To znači da mi treba da pratimo trendove da bismo ostali konkurentni na tom tržištu rada, i to znači da poznajemo Chat GPT, druge načine pronalaženja informacija, korišćenje računara danas se već podrazumijeva, ako imate neki biznis vi morate da poznajete osnove digitalnog marketinga i principe kako to funkcioniše da bi vam biznis bio vidljiv. Jako puno izazova, uzimajući u obzir da se tehnologije strašno brzo mijenjaju … Druga struja na tržištu rada je vraćanje tradicionalnim poslovima, na primjer za onoga ko umije da postavlja keramičke pločice biće uvijek posla, za onoga ko umije da napravi tradicionalnu pitu i pretvori to u neki turistički biznis, biće uvijek posla. To su ta dva puta kojima se ide, povratak prirodi i tradicionalna zanima ja, a sa druge strane apsolutna digitalizacija, pa sad treba pronaći gdje se najbolje osjećamo i snalazimo” - zaključila je Pejović.

Portal Analitika