Kako je saopšteno iz Uprave za šume, na inicijativu Pejovića danas je u njegovom kabinetu održan sastanak sa predstavnicima NVO na temu „Problemi i perspektiva crnogorskog šumarstva i jačanje saradnje NVO sektora i Uprave za šume“. Prisutni su imali priliku da zajedno sa Pejovićem razmijene mišljenja, ideje i lična iskustva i diskutuju o aktuelnim problemima crnogorskog šumarstva, a sve u cilju rješavanja istih i jačanja buduće međusobne saradnje.
Pejović je na početku sastanka predstavio trenutno stanje u Upravi za šume, kao i goruće probleme sa kojima se šumarstvo trenutno suočava, a potom i prezentovao buduće planove i korake u rješavanju tih problema.
„U narednom periodu jedan od ključnih partnera Uprave za šume svakako moraju biti i brojne NVO, koje kroz svoj aktivizam i brojne projekte daju značajan doprinos razvoju kolektivne svijesti, edukaciji građana, ali i zaštiti šumskih resursa. Iz tih razloga, neophodno je konkretizovati buduće zajedničke projekte, za koje će Uprava za šume imati sluha. Projekti poput aplikacije „Čuvari šuma“, koju je nedavno plasiralo u javnost NVO Društvo mladih ekologa Nikšić, svakako su nešto što je za svaku pohvalu, a koji će u Upravi za šume uvijek naći podršku,“ rekao je Pejović.
Predstavnici NVO su na sastanku direktoru ukazali na one probleme sa kojima su se njihove organizacije suočile u praksi i na terenu, kao i načine na koje bi se isti mogli riještii.
“Izrazili su veliko zadovoljstvo ovakvim inicijativama za sastanak sa NVO sektorom, koje u prošlosti nisu bile praksa, a koje su dobar primjer transparentnog poslovanja i koje bi svakako trebalo da budu primjer i svim drugim institucijama, na koji treba da se ugledaju. Tokom razmjene različitih iskustava kroz projekte koje su realizovali, zajednički su ukazali na iste one probleme koje je i direktor Uprave za šume na početku sastanka apostrofirao”, naveli su iz Uprave za šume.
Došlo se do zajedničkih ideja u njihovom rješavanju, kako se navodi, “koje će svakako biti uzete u obzir prilikom izrade Strategije razvoja šumarstva i budućih planova”.
“Prisutni su pružili podršku Pejoviću na njegovom zalaganju da stanje promjeni, svjesni činjenice da Uprava za šume mora imati intenzivnu podršku i mnogih drugih subjekata, na koje će sigurno i oni apelovati u narednom periodu. Potrebno je da se i NVO sektor aktivno uključi i zahtjeva izmjene određenih zakonskih rješenja, pooštravanje kaznene politike za bespravne aktivnosti i aktivno sudjeluje u planiranoj reorganizaciji koja je neminovna”, dodaje se.
Pejović je dodao da će “NVO sektor u toj ustanovi imati pouzdanov partnera”.
“Ono što želimo da sa ovog sastanka izađe kao zaključak jeste jasna poruka da ćete u Upravi za šume uvijek imati pouzdanog partnera, posebno kada je riječ o borbi protiv bespravnih aktivnosti u šumi, šumskih požara, akcija pošumljavanja i slično. Naša vrata su otvorena za sve Vaše ideje, projekte, sugestije, ali i prijave. Vaša podrška i saradnja nam je neizostavna na putu planirane reorganizacije, na kojem želimo da čujemo što više različitih ideja, mišljenja, dobronamjernih stavova, kako bi se izgradio kvalitetan sistem koji će biti najbolji za upravljanje našim šumama. Zahvalni smo na dosadašnjoj saradnji sa različitim NVO i svakako očekujemo da će se takva praksa nastaviti i u narednom periodu, kroz brojne projekte i zajedničke aktivnosti,“ zaključio je Pejović.
Na sastanku su prisustvovali – Sanja Orlandić iz NVO„Green Home“, Miodrag Karadžić iz NVO „Društvo mladih ekologa Nikšić“, Vuk Iković, biolog, Andrijana Radović iz organizacije „KOD“, Milorad Mitrović iz NVO „Ekološko društvo Breznica“, Adis Softić iz NVO „Multimedijal Montenegro“ iz Bijelog Polja, Almer Mekić iz NVO „ Euromost“ iz Bijelog Polja i Bojan Zeković i Jasmin Murić iz Centar za proučavanje i zaštitu ptica Crne Gore (CZIP).