Abiznis

Apel v.d. direktora Uprave za šume

Pejović najavio snažnu borbu protiv nelegalnih aktivnosti u šumarstvu

V.d. direktora Uprave za šume mr Srđan Pejović pozvao je građane da se, ukoliko imaju bilo kakva saznanja o nelegalnim aktivnostima u šumarstvu, jave Upravi za šume i njemu lično.

Pejović najavio snažnu borbu protiv nelegalnih aktivnosti u šumarstvu Foto: pvinformer
Portal AnalitikaIzvor

“U cilju bespoštedne borbe protiv nelegalnih aktivnosti u šumarstvu, nećemo zaobići ni naše redove. U tom smislu, molim sve građane, ukoliko imaju saznanja da je bilo koji službenik Uprave za šume, bio on inženjer, tehničar, lugar ili neke druge struke, uključen u bilo kakvu bespravnu ili kriminalnu aktivnost na štetu Uprave za šume i države Crne Gore, da ta saznanja podijele sa mnom, u direktnom razgovoru u kabinetu direktora, ili mi ista pošalju na e-mail adresu: srdjan.pejovic@cgsume.me”, naveo je Pjeović u izjavi dostavljenoj Portalu Analitika. 

Kaže da čvrsto obećava da niko neće biti zaštićen, da će sve temeljno ispitati i eventualne počinioce procesuirati i dalje goniti prekršajno ili krivično. 

“Dosta je bilo arčenja naših šumskih resursa od strane pojedinaca koji misle da su iznad države i zakona. Zajedno možemo sačuvati i unaprijediti naše šumsko blago!”, poručio je Pejović. 

Pejović je, takođe, učestvovao na online konferencija na temu „Invazija koncesionara na šume Crne Gore“ i najavio da će se u narednom periodu ići na postupno napuštanje koncesionog sistema i temeljne reforme u šumarskom sektoru.

On je istakao da je koncesioni sistem, koji je uspostavljen 2007. godine, naslijeđeni problem, koji je prouzrokovao brojne dodatne probleme šumarskom sektoru Crne Gore, a koji će nas pratiti i nakon njegovog ukidanja. 

Kako je naglasio Pejović, to je sistem u kojem struka nije uspjela da se odbrani od politike, zbog čega je neophodno napustiti taj sistem i krenuti u reorganizaciju Uprave za šume.

Po trenutno važećem Zakonu o šumama, osim koncesija moguće je prodavati i drvo u dubećem stanju, što je trenutna praksa, kao i po osnovu aukcijske prodaje na osnovu Zakona o državnoj imovini. 

“Ono što je sigurno je da nakon reorganizacije biće neophodna i izmjena ovih zakonskih rješenja kako bi planirane reforme bile temeljne. U narednom periodu intenzivno će se raditi u svim segmentima šumarstva, kako bi se trenutno stanje dovelo na onaj nivo koji naše šume zaslužuju, posebno kada je riječ o šumsko-uzgojnim radovima, zaštiti šuma, pošumljavanju, održivom korišćenju nedrvnih proizvoda, lovstvu. U toku je i izrada Strategije razvoja šumarstva u kojoj će detaljno biti precizirani svi budući koraci u šumarskom sektoru Crne Gore”, ističe Pejović. 

Na kraju, v.d.direktora Uprave za šume poručio je da u narednom periodu neophodna je podrška svih relevantnih institucija kako bi se planirane reforme, koje predstavljaju dugoročan proces, u potpunosti sprovele, jer crnogorske šume zaslužuju da im se konačno vrati bar dio onoga što su one pružile nama i našoj državi.

Portal Analitika