To znači da bi cijena tone brašna, koje se pekarima prodaje u džakovima od 25 kg, bila između 550 i 570 eura u veleprodaji, dok bi u trgovačkim lancima, u zavisnosti od marže, kilogram brašna tip 400, koji se najviše prodaje, koštao 80 centi.
Monteklas je zastupnik Mlinske industrije Popović iz Šapca i drži 20 odsto ukupne prodaje brašna na crnogorskom tržištu sa brendovima MI Popović za brašna u pakovanju od 25 kg i Nikšićki mlin za pakovanja od kilogram.
Kako su u potpunosti naslonjeni na matičnu firmu iz Srbije, objašnjava Marojević, nijesu se tokom perioda zabrane izvoza orijentisali na druga tržišta, jer su iz nedjelje u nedjelju očekivali da će takva odluka biti ukinuta. Tržište su, navodi, snabdijevali integralnim brašnom, za koje nije važila zabrana izvoza, kao i sa aditivima i drugim dodacima za pekarstvo.
- Čekamo odluku Vlade Srbije o ukidanju zabrane izvoza, ali sada je gotovo izvjesno da će se to desiti krajem iduće nedjelje. Mislim da će uvoz krenuti tek poslije uskršnjih praznika, odnosno poslije 26. aprila, pa stabilizaciju tržišta očekujem krajem mjeseca - kazao je Marojević.
Naglašava da je riječ o berzanskoj robi, pa se ne može sa sigurnošću reći kakve će cijene biti za desetak dana.
Zamjenik predsjednika Grupacije pekara pri Privrednoj komori Vesko Nikolić ne očekuje da cijena brašna ostane ista kao na početku marta, kad je Srbija zabranila izvoz. Navodi da su odluku o prekidu zabrane izvoza očekivali i ovog četvrtka, ali se to nije desilo. Nikolić je Pobjedi najavio da grupacija, za početak iduće nedjelje, planira sastanak, a da će prije toga kontaktirati dobavljače iz Srbije, kako bi mogli odrediti cijena svojih proizvoda.
Srbijanski mediji prenose da je Udruženje Žita Srbije postiglo načelni dogovor sa premijerkom Anom Brnabić da se odobre kvote za izvoz pšenice, kukuruza i ulja te da se dozvoli neograničen izvoz brašna. Predsjednica tog udruženja Sunčica Savović je kazala da je dogovoreno da mjesečne kvote za izvoz budu 350 hiljada tona pšenice i kukuruza za sve zemlje sa kojima su ugovori potpisani prije 9. marta, kao i da bude slobodan izvoz pšeničnog brašna i prekrupe, kao i griza od kukuruza. Navela je da bi detalje trebalo da dogovore na sastanku iduće srijede, kako bi se u četvrtak prijedlog odluke našao na dnevnom redu sjednice Vlade.
Trenutne cijene brašna u prodavnicama
Različite su cijene brašna trenutno u maloprodajama trgovačkih lanaca u centru Podgorice. Tako crnogorsko brašno Montemlin Šajo tip 400 u Idei košta 75 centi, a u Voliju deset centi manje, dok je brašno Nikšičkog mlina tip 400 u Aromi 75 centi. Hrvatskog brašna Farina tip 500 u centru ima samo Idea po cijeni od 79 centi. Zlatni puder Klas iz BiH u Idei košta 1,29 eura, u Aromi 1,59 eur, dok je u Voliju 1,35 centi. Srbijanska Fidelinka tip 400, koje smo našli u Aromi košta 99 centi, a Senćansko isti tip 1,05 eura. Hrvatsko brašno Tena tip 550 u Voliju košta 75 centi, dok je u Aromi 1,05 eura. Novosadsko brašno Danubius tip 400 u Aromi košta 1,05 eura, dok je u Voliju jeftinije 30 centi. Tip 500 istog proizvođača u Voliju košta 69 centi.