Kasnije je ta fraza izbrisana s obrazloženjem da to nije bio "tačan"opis, javlja agencija Beta. Američka ambasada u Pekingu saopštila je i da radi na novom"rječniku" koji će koristiti kada indeks kvaliteta vazduha pređe maksimalnih 500 poena, što znači da, prema američkim standardima, predstavlja ozbiljnu opasnost za ljude.
Zdravstveni radnici kažu da udisanje zagađenog vazduha može da ošteti respiratorne funkcije i pogorša stanje oboljelih od astme ili alergije.
I inače često zagađen vazduh u Pekingu u posljednje vrijeme je još zagađeniji, jer sve veći broj fabrika i stanovnici sela u okolini grada lože ugalj tokom zime.
Pored toga, na pekinške ulice svaki dan izađe više od 1.200 novih automobila.
Peking je 2008, za Olimpijadu, preduzeo mjere za popravljanje kvaliteta vazduha u gradu i okolini, poput sadnje drveća na više stotina hektara.
Nakon toga nekim fabrikama je dozvoljeno da ponovo rade a ukinuta su i neka ograničenja u saobraćaju i zagađenje vazduha se vratilo na pređašnji nivo.
"Peking mora ekologiju da postavi za prioritet. Zdravlje njegovih stanovnika nije manje važno od zdravlja sportista koji su u gradu boravili nekoliko nedjelja", istakao je direktor Instituta za javne i poslove ekologije Ma Jun.
On je dodao da grad mora ozbiljnije da shvati problem zagađenja i sprovodi preventivne mjere. Kina dane sa indeksom zagađenja koji mjeri četiri glavna zagađivača ispod 100 smatra vedrim.
Prošle godine Kina je, prema pisanju Čajna dejlija, imala 285 vedrih dana nakon 274 u 2008. godini.