Anemija, glavobolje, promjene na koži, povremeni bolovi u zglobovima, nekada i epilepsija, mogu da budu simptomi celijakije.
"Osobe oboljele od celijakije mogu da uživaju u širokom asortimanu proizvoda bez glutena, ali ono što savjetujemo su domaći proizvodi, mlijeko, jaja, voće, povrće, med i meso", kazala je u emisiji Srećan dan, na Televiziji E, dr. specijalista pedijatrije Dragana Peković.
Celijakija je hronična, sistemska i autoimuna bolest, kaže Peković, koja se dokazuje analizama iz krvi, genetskim analizama, kako navodi, i na kraju, ističe ona, biopsijom tankog crijeva.
,,Netolerancija na gluten, nju zovemo ne celijačna intolerancija, to je kad su svi testovi za celijakiju negativni, ali osobi i dalje smeta gluten. Te tegobe mogu da se jave par sati nakon uzimanja žitarica koje sadrže gluten, a to su pšenica, ječam, raž, ili nekoliko dana. Te osobine imaju mučninu, nadimanje, ali nemaju nikakve medicinske dokaze za postojanje celijakije”, rekla je Peković.
Nekad davno su simptomi celijakije bili, objašnjava Peković, proliv, povraćanje i bol u trbuhu, dok danas, ističe ona, je to samo vrh ledenog brijega.
,,Celijakija se zove klinički kameleon. Kao što kameleon mijenja bolje tako je i klinička slika ove bolesti obojana raznim bojama, može da bude sa potpuno ne specifičnim simptomima zbog koje se ne bi neko javio ljekaru, na primjer umor, povremeno bolovi u zglobovima, povremeno suva koža, ispucala kosa i slično… Sa druge strane osoba može da pati od anemije koju dugo vuče, ili osoba može da ima promjene na koži, bulozne promjene na koži, dermatitis herpetiformis, koji su baš karakteristični za celijakiju, a postoje promjene poput psorijaze. Osobe koje pate od psorijaze takođe treba da se testiraju na celijakiju, prema evropskim smjernicama. Kod djece je još izazovnije, zato što ta djeca ne pokazuju adekvatan potencijal rasta, ne prate svoju krivulju rasta i ne mogu da ostvare svoj genetski potencijal. Ta djeca često imaju slabije zube, na primjer, ta djeca kada padnu mogu da imaju češće lomove kostiju. I kod odraslih žena i kod tinejdžerki mogu da se jave problemi sa menstrualnim ciklusom, kasnije to može da bude reperkusija za sterilitet. Poremećaj pažnje, razne glavobolje, razne neuropatije, razne epilepsije čak se povezuju sa celijakijom”, naglasila je Peković.
Savjetuje se izbacivanje iz ishrane pšenice, ječma i raži, podsjeća Peković, a vrlo često i ovas i kukuruz, ne zato što one sadrže gluten, ističe ona, već zato što se u pogonima, kako kaže, kontaminiraju sa pšenicom.
,,Bezbjedna je žitarica kao što je heljda, proso, kinoa, amarant, bademovo brašno…Čitav način pripreme obroka i potpuna higijena u kuhinji treba da se promijeni, poseban escajg, sve. Pakovanje užine na odmoru i ekskurzijama treba da je drugačije, korištenje posebnih pretraživača gluten free roads na putevima koji restorani služe bezglutensku hranu. Nije lako uopšte, iako je to moja omiljena bolest jer se liječi hranom. Nije lako da cijeli život, tokom svakog obroka čitaš deklaracije i paziš da li si možda unio nešto što je kontaminirano glutenom”, istakla je Peković.
Celijakija je autoimuna, doživotna bolest, kaže Peković, a ljudi koji su na bezglutenskoj dijeti nemaju tegobe, jer je to, kako kaže klinička remisija, a, ističe ona, i biohemijska remisija je to što više nema nikakvih pokazatelja u krvi.
,,Osobe oboljele od celijakije mogu da uživaju u širokom asortimanu proizvoda bez glutena, ali ono što savjetujemo su domaći proizvodi, mlijeko, jaja, voće, povrće, med i meso, ali da nije prerađeno, ono ne sadrži gluten. Uz bezglutensko brašno se može imati raznovrsna ishrana, a sa druge strane ako žele da se zaslade, da obogate ishranu, neka uzimaju deklarisane namirnice sa znakom prekrižene pšenice, to znači da ta namirnica sadrži manje od 20 mikrograma glutena po kilogramu te je dio glutena koji ta osoba može da istoleriše”, zaključila je Peković.
Cijelo gostovanje možete pogledati na Youtube kanalu TV E.