Na taj način, od večeras, obale Pelješca i Komarne kod Ploča biće povezane.
To, nadalje, znači da će po završetku preostalih radova teritorija Hrvatske u potpunosti biti saobraćajno povezana, za razliku od aktuelnog stanja, kada između krajnjeg juga i ostatka te države kopnenim putem treba proći kroz bosansko-hercegovački Neum.
“Pelješki most je najvažniji i najveći infrastrukturni projekt koji trenutno radimo u Hrvatskoj, a ono što nas posebno veseli jeste da se svakim danom sve više bližimo završetku. Njime naša zemlja konačno spaja teritoriju i danas slobodno možemo reći kako je Vlada ostvarila dugo željeni san od kojeg su mnogi željeli odustati”, istakao je za Hinu tamošnji ministar pomorstva, saobraćaja i infrastrukture Oleg Butković.
On je dodao kako se značaj Pelješkog mosta ne ogleda samo u simboličkom smislu već i u građevinskom, budući da će se svrstati među najveće građevine toga tipa izgrađene u Evropi tokom ovog vijeka.
“Sam most je jako kompleksan građevinski zahvat, ali ne zaostaje ni preostali dio projekta, odnosno pristupne saobraćajnice kroz poluostrvo Pelješac i obilaznica Stona. Riječ je o dionici dugoj više od 30 kilometara, koja podrazumijeva potpuno novu trasu, na kojoj traju radovi na dva vijadukta, tri mosta i četiri tunela, od kojih je tunel Debeli brijeg peti najduži tunel u Hrvatskoj. Na gradilištu su do sada probijena tri od četiri tunela, a tempo radova je zadovoljavajući, pa očekujemo kako će pristupne ceste u cijelosti biti gotove na ljeto sljedeće godine. Time ćemo završiti dugo očekivani projekat povezivanja krajnjeg juga naše zemlje”, rekao je Butković.
Na premošćavanju zaliva Mali Ston radi kineska kompanija CRBC, koja je angažovana i na gradnji našeg autoputa.
Dužina mosta iznosi 2,4 kilometra, širok je 22,5 metra, a njegova visina u odnosu na nivo vode iznosiće 55 metara. Projektant mosta je arhitekta Marjan Pipenbaher, koji je ranije naglasio kako pomenuti projekat predstavlja njegovo životno djelo.