Navode na su verbalni i fizički napadi na novinare u proteklih godinu i po dana postali redovna pojava u Crnoj Gori, a govor mržnje legitimisan je kao pravo na slobodu mišljenja.
"Nedavni javni izlivi mržnje donedavne ministrice prosvjete, nauke, kulture i sporta, afirmacija šovinističkih stavova donedavnoga predśednika Skupštine, kao i kontinuirano crtanje meta neistomišljenicima donedavnog potpredśednika Vlade, pokazatelj su da je upravo vlast u Crnoj Gori kreirala atmosferu linča", navode u saopštenju.
Ovo nijesu prvi napadi na novinara Šekija Radončića koji je, kako kažu, kao ugledni novinar koji je u protekle tri decenije dosljedno ukazivao na kršenja ljudskih prava i istraživao zloupotrebu mehanizama moći.
"No najnoviji primjer u kojem su mu preko društvenih mreža upućene monstruozne prijetnje od strane visokoga policijskoga službenika iz CB Podgorica, zahtijevaju hitnu reakciju nadležnih i osudu cjelokupne javnosti. Prijetnje smrću i morbidne asocijacije na uklanjanje tragova zločina izrečene od strane visokoga policijskog službenika, ne smiju proći bez adekvatne reakcije crnogorskih institucija", zaključuju iz PEN centra.