Sci/Tech

Tehnologiju razvila američka kompanija Lockheed Martin

Pentagon dobio novi laser za odbranu od krstarećih raketa i bespilotnih letilica

Lockheed Martin je isporučio Ministarstvu odbrane svoje najmoćnije oružje usmjerene energije do sada, objavila je američka kompanija 15. septembra.

Pentagon dobio novi laser za odbranu od krstarećih raketa i bespilotnih letilica Foto: Lockheed Martin
Portal AnalitikaIzvor

Laser klase 300 kilovata razvijen je kao dio High Energy Laser Scaling Initiative, ili HELSI, kojim upravlja kabinet podsekretara odbrane za istraživanje i inženjering.

Kabinet je odabrao Lockheed Martin da razvije sposobnost klase 300 kW 2019. Kompanija je isporučila laser — najmoćniji koji je ikada razvila — prije roka, navodi se u priopćenju za javnost Lockheed Martina.

“Bilo je više dobavljača odabrano za HELSI, a Lockheed Martin se zaista fokusirao na interno proširenje naših proizvodnih kapaciteta kako bismo bili sigurni da možemo isporučiti ovaj sistem na vrijeme, tako da smo zaista ponosni što smo prvi izašli iz vrata “, rekao je Race McDermott, član Lockheed Martinovog tima za napredna rješenja za proizvode i napredne koncepte.

Laser koristi "kombinovanu arhitekturu spektralnog snopa", rekao je potpredsjednik Lockheed Martina za napredna rješenja proizvoda Rick Cordaro.

„Mi na neki način opisujemo [kombinaciju spektralnog snopa] kao omot albuma Pink Floyd [The Dark Side of the Moon] na kojem vidite svjetlo kako ulazi — u bijeloj svjetlosti — a zatim se razdvaja na različite spektre boja. Pa, to je kao da to radimo obrnuto, gdje uzimamo različite spektralne elemente i kombiniramo ih u jedan snop visoke energije”, objasnio je Cordaro.

Veći energetski kapacitet lasera klase od 300 kW omogućava mu da „ubije mete na većim razdaljinama i da ih ubije brže. Laser klase od 300 kW je bio cilj, kako bi se suočio s prijetnjama poput krstarećih projektila“, rekao je McDermott.

Direktor laserskih i senzorskih sistema Lockheed Martina Amaan Sattar dodao je da laser pruža isplativiju sposobnost od ostalih naoružanja.

“Ovdje govorimo o penijama ili dolarima na snimku, a ne o ogromnim količinama dolara po udarcu kao što biste pronašli kod tradicionalnih sredstava za otklanjanje prijetnje. Dakle, ovo je zapravo zaista važna i konkurentna sposobnost u smislu cijene po udarcu... Kada uzmete u obzir koliko električne energije zapravo troši svaki hitac”, rekao je Amaan.

McDermott je istakao da dok laser isporučuje više snage, Lockheed Martin se takođe fokusirao na „smanjenje veličine i težine“ sistema, čineći mogućnost raspoređivanja na kopnenim, morskim i potencijalno vazdušnim platformama.

“Ovo je još jedan korak u dokazivanju da su ovi sistemi spremni i da mogu biti raspoređeni kao dio snaga koje naši borci mogu koristiti za odbranu od prijetnji poput raketa, artiljerije, minobacača, krstareće rakete, bespilotne letjelice i male brodove”, rekao je Cordaro.

„U početku će HELSI laser kompanije Lockheed Martin podržati demonstracije vojnog kopnenog sistema za indirektnu zaštitu od požara-visokoenergetski laserski sistem koji je planiran za laboratorijsko i terensko testiranje kasnije ove godine“, zaključio je McDermott.

Portal Analitika