Abiznis

Penzioneri Željezare predali zahtjev za otpremnine: Hoće da uđu u zakon

Većina bivših radnika Željezare juče je Ministarstvu ekonomskog razvoja (MER) predala zahtjev za otpremnine, iako se aktuelni zakon ne odnosi na njih, kazao je Pobjedi njihov predstavnik Željko Perović.

Sa protesta Foto: Pobjeda
Sa protesta
PobjedaIzvor

Željezarci su se prije dvije nedjelje, nekoliko dana nakon radnika Metalca, okupili ispred Skupštine protestujući što i oni nijesu obuhvaćeni zakonom. Predsjedniku Skupštine Aleksi Bečiću tada su predali zahtjev da se i njih 60 uvrste u ovaj zakon iz kog se, kako su ukazali, „neko drznuo da ih isključi“.

"Iz Skupštine su nam javili da je naš zahtjev upućen Odboru za ekonomiju, finansije i budžet i imamo naznake da bi se ova situacija mogla riješiti u korist radnika Željezare i Metalca. Ipak, sada ne znamo šta će se dešavati ukoliko se Skupština raspusti", kazao je Perović dodajući da se nada da će neko od poslanika predložiti amandman na Zakon o finansijskoj podršci bivšim radnicima rudarske i metalske industrije.

Tim je zakonom predviđeno da se za otpremnine mogu prijaviti bivši radnici iz ove industrije kojima je prestao radni odnos uvođenjem stečaja u državnim preduzećima. Podrška od 12 hiljada eura se, kako je rečeno iz MER-a, dodjeljuje radi ostvarivanja socijalne pravde, pravičnog zadovoljenja finansijskih potreba bivših zaposlenih i članova njihove porodice. Iz MER-a su izračunali da pravo na ove otpremnine ima 1500 radnika, prijave su počele 10. januara, a trajaće do 10. marta.

Perović tvrdi da su im ovim propisom uskratili elementarna ljudska prava.

"Na ovaj način nijesu ispravili nepravdu, osim prema jednom broju ljudi, a mi tražimo da se ta nepravda ispravi i prema nama", kazao je Perović i najavio da neće trpiti diskriminaciju i prevaru.

Podršku im je tada pružio i predsjednik Radničke partije Maksim Vučinić, koji je kazao da država mora naćin način da se radnici Željezare i Metalca obeštete, jer je zakon diskriminatorski.

Željezarci očekuju ugovore u skladu sa “Evropom sad”

Predsjednik Sindikata željezare Tosčelik Željko Rabrenović žali što je situacija u toj firmi I nakon godinu nepromijenjena I fabrika ne radi, iako su minister ekonomije Jakov Milatović i savjetnici premijera Zdravka Krivokapića u više navrata obilazili taj pogon I najavljivali novog investitora.

Željko Rabrenović; Foto: Pobjeda

"Radnici i dalje primaju 90 odsto plate, ali jasno je da to ne može trajati u nedogled. Tražili smo od poslodavca u više navrata odgovor do kad će trajati ova agonija, ali nijesmo ga dobili. Želimo da radimo, a po svemu sudeći jedina novina biće primjena novog zakona u okviru programa “Evropa sad”, što bi značilo da ćemo do kraja mjeseca svi potpisati nove ugovore o radu", smatra Rabrenović I ističe da iz države i resornih ministarstava nemaju nikakav odgovor. 

"Ponovo su svi, preko noći, zaboravili na radnike i željezare i KAP-a, Metalca, rudare… Sad se ponovo svi preobrajavaju na patriote i izdajnike, a privreda je na izdisaju. Očigledno, ekonomija nam I dalje počiva na sniježnim padavinama zimi i na sunčanom ljetu", kaže Rabrenović.

Portal Analitika