Prema njegovim riječima, cijena će sigurno biti niža od utvrđenih 30 miliona eura na prvom tenderu. Perišić je istakao da mu je važan i stav povjerilaca o cijeni, od kojih ga pojedini, kako je kazao, optužuju da radi na njihovu štetu, favorizujući fabriku i radnike.
- Juče su članovi Odbora povjerilaca trebalo da predlože sumu o vrijednosti Željezare. Ukoliko se ne izjasne, sačekaćemo do ponedjeljka, a onda ću, kakav god bio stav Odbora povjerilaca, zajedno sa stečajnim sudijom definitivno utvrditi početnu cijenu i ostale elemente oglasa, odnosno da li će se prodaja vršiti putem sakupljanja ponuda ili javnim nadmetanjem - precizirao je Perišić, dodajući da će biti primijenjen najbrži mogući način dovođenja fabrike do kupca.
Perišić je kazao da se na jučerašnjem Odboru povjerilaca o prodajnoj cijeni Željezare nije izjasnio zastupnik bivšeg vlasnika MNSS-a, iako su ranije zvanično dostavili mišljenje da je suma previsoka i da bi, u slučaju umanjenja, i oni dostavili ponudu o preuzimanju fabrike.
- Montenegro spešlti stils protivi se da Odbor povjerilaca u ovom sastavu raspravlja o cijeni, jer smatraju da u tom tijelu ne može biti predstavnik radnika, koje zastupa predsjednik Sindikata Janko Vučinić. Nemam vremena da čekam kada će se Apelacioni sud izjasniti po prigovorima dva podnosioca – Vučinića i firme Rekupero. Stečajni postupak je hitan, već danas postoji interes za kupovinu fabrike i ne možemo tjerati strane investitore zbog izbora jednog ili dva člana Odbora, odnosno što se MNSS-u ili bilo kom drugom ne sviđa sastav tog tijela - rekao je Perišić za Pobjedu.
Prema njegovim riječima, Janko Vučinić u ime radnika – povjerilaca podržao je prodaju, uz uslov da budući vlasnik zadrži sve zaposlene i ponudi dobar investicioni program, koji bi garantovao opstanak i kvalitetan rad fabrike. Perišić je precizirao da čeka na izjašnjavanje i preostala tri povjerioca – firme Rekupero i predstavnika države i Poreske uprave.
Stečajni upravnik je istakao da je na izmaku snaga kompanija Neksan, koja proizvodnju u Željezari organizuje od 15. maja. Perišić je dodao da se suočavaju sa ogromnim, nagomilanim problemima, tako da je svima u interesu što prije naći kupca.
- Interesovanja za kupovinu Željezare ima, ali zbog dotrajalosti fabrike potrebno je uložiti najmanje od 25 do 30 miliona eura i još toliko obrtnih sredstava. Logično je da potencijalni kupci, odnosno budući investitori, kalkulišu i procjenjuju objektivnu vrijednost fabrike, bez obzira šta mi o tome mislili - poručio je Perišić.
Prema njegovim riječima, za povjerioce je najbitnije kolika će biti cijena, za fabriku i radnike najvažnije je pronaći partnera koji će nastaviti poslovanje i investirati, što je i interes grada i države.
- Interesi su različiti, a najbolje bi bilo naći zlatnu sredinu, kako bi bili zadovoljni i povjerioci i zaposleni, što znači da Željezara opstane - zaključio je Perišić.
Kompanija Rekupero, koja je sa oko 47 miliona eura potraživanja najveći povjerilac Željezare, izjasnila se juče protiv inicijative da se fabrika proda javnim nadmetanjem i da početna cijena bude najmanje 15 miliona eura, u saopštenju koje prenosi agencija Mina-biznis.
(Foto: el-metal.net)