Bolje izdanje pružili smo u nastavku, ali moglo je biti ubjedljivije

Crna Gora upisala prvu pobjedu, Kamerun nas je namučio, nazire se polufinale

Košarkaška reprezentacija Crne Gore ostvarila je prvu pobjedu u kvalifikacijama za Olimpijske igre. U drugom kolu turnira u Rigi, izabranici Boška Radovića bili su bolji od Kameruna, rezultatom 70:66 (16:13, 13:19, 20:10, 21:24).

Crna Gora upisala prvu pobjedu, Kamerun nas je namučio, nazire se polufinale Foto: FIBA

Naša selekcija odigrala je bolje u nastavku, stizala je u jednom momentu i do dvocifrenog plusa (44:34), posljednje sekunde dočekala je uz plus sedam, no na kraju je slavila uz četiri razlike.

To znači da smo blizu polufinala, ali da ono matematički još nije osigurano - jer, sve sada zavisi od ishoda sjutrašnje utakmice Brazil - Kamerun (18:00).

Danas nas je predvodio Marko Simonović sa 18 poena, a sjajan je bio Luka Bogavac - ubacio je tri trojke i meč završio sa 13 poena. Kendrik Peri dodao je 12, a Nikola Vučević 11.

Počelo je borbeno, Kamerunci su trojkom Bajehea na startu poveli 2:5, isti je igrač uskoro pogodio i za dva, te smo od starta morali da sustižemo zaostatak. U tome smo i uspjeli u sedmom minutu - Petar Popović bio je precizan za tri i na semaforu je bilo 9:9.

Nakon toga je Simonović bio precizan sa slobodnih bacanja i Crna Gora je povela - 11:9. Nije to potrajalo. Afrička selekcija preokrenula je uz dva pogotka Bidijasa (11:13). I taman kada je djelovalo da ćemo prvi kvartal završiti uz egal, Kendrik Peri je šutnuo za tri poena, pogodio, i bilo je 16:13.

Imali su naši igrači u prvom dijelu drugog kvartala priliku da odu na plus četiri, ali i dalje nijesmo imali baš najbolji učinak pri šutu, pa su Kamerunci poravnali na 18:18. Odmah nakon toga, Ateba je ubacio trojku i bilo je 18:21. Koliko nam je slabo išlo u toj dionici, najbolje će reći sljedeći podatak - tokom uvodnih pet minuta druge četvrtine, Crna Gora postigla je tek dva poena.

Pogocima Perija i Simonovića, naša je reprezentacija uskoro preokrenula (22:21). Do kraja poluvremena pratili smo borbu u kojoj su se suparnici neprestano smjenjivali u vođstvu, pri čemu je Kamerun na odmor otišao uz plus tri (29:32).

Izuzetno su izabranici Boška Radovića otvorili treći kvartal - serijom 7:0, uz trojku Perija i pogotke Vučevića i Bogavca za dva, preokrenuli su na 36:32. Nastavili su crnogorski košarkaši u odličnom ritmu i novim poenima Vučevića su sredinom četvrtine bili na dotad rekordnih plus sedam (41:34). Nadovezao se na to trojkom Bogavac i uskoro smo imali dvocifren plus - 44:34.

Kamerun je, pritom, bio potpuno zaustavljen - za šest minuta su imali tek jedan jedini pogodak. No, nakon toga su odgovorili, a trojkom Bajehea i prišli na minus šest (46:40). No, dalje nijesu mogli, pa je Crna Gora zavšni period dočekala uz rezultat 49:42.

Četvrta četvrtina otvorena je trojkom Atebe i protivnici su prišli na minus četiri, a nedugo zatim i na tri. Mnogo su se naši igrači u tim momentima mučili, sve do sredine četvrtine kada je Bogavac ubacio trojku i vratio nas na komotnih osam razlike (57:49).

Ateba je uzvratio trojkom, ali je sjajni Bogavac odmah nakon toga pogodio još jednu, za 60:52. No, nijesu Kamerunci ostali bez snage. Tačno tri minuta prije kraja, Naras je pogodio za tri i bilo je 61:57.

Do kraja smo pratili veliku borbu i taman kada je djelovalo da ćemo meč završiti sa sedam poena razlike, gotovo uz zvuk sirene, Bajehe je postigao trojku i postavio konačnih 70:66.

Grupa "A": Letonija - Gruzija 83:55, Filipini - Letonija (danas, 18:00), Filipini - Gruzija (sjutra, 14:30).

Grupa "B": CRNA GORA - Brazil 72:81, CRNA GORA - Kamerun 70:66, Brazil - Kamerun (sjutra, 18:00).