Izvršni direktor Akcije za ljudska prava (HRA), Tea Gorjanc-Prelević kazala je, nakon sastanka, da je Perović ostavio pozitivan utisak čovjeka koji je u kratkom roku uvidio osnovne probleme koji u ZIKS-u postoje u oblasti nedovoljne zaštite od zlostavljanja, smještajnih kapaciteta, radnog angažmana, zdravstvene zaštite.
“I koji je spreman i motivisan da se sa njima suoči i da sarađuje sa svim organizacijama građanskog društva koje mogu da doprinesu boljitku ZIKS-a”, rekla je Gorjanc-Prelević agenciji Mina.
Ona je najavila da će razgovor nastaviti naredne sedmice na raspravi o monitoring izvještaju o poštovanju ljudskih prava u ZIKS-u, koji je izradila HRA u saradnji sa Centrom za antidiskriminaciju EKVISTA, Centrom za građansko obrazovanje i Sigurnom ženskom kućom u okviru projekta Monitoring poštovanja ljudskih prava u ustanovama zatvorenog tipa u Crnoj Gori.
Ajša Hadžibegović iz Građanske alijanse kazala je da je sastanak je protekao u skladu sa očekivanjima od prvog sastanka sa novim menadžmentom i u konstruktivnoj atmosferi.
“Izuzetno je značajno da je novi direktor ZIKS-a na samom početku svog mandata prepoznao značaj saradnje sa civilnim društvom i da je organizovao jedan ovakav sastanak sa organizacaijama sa kojima je do sada bila uspostavljena saradnja”, rekla je Hadžibegović agenciji Mina.
Ona je ocijenila da je na sastanku pokazana otvorenost novog menadžmenta da se o svim identifikovanim problemima otvoreno priča i da se u saradnji različitih činioca u društvu nalaze i sistemska rješenja, pored ad hoc rješavanja incidentnih situacija.
“Smatramo da je takav stav neophodan za suočavanje sa izazovima koji svakako predstoje novom menadžmentu kako bi se unaprijedilo poštovanje ljudskih prava u ZIKS-u”, navela je Hadžibegović.
Sastanku, koji je trajao dva sata i bio posvećen uspjesima i nedostacima dosadašnje saradnje NVO sa ZIKS-om, prisustvovali su predstavnici HRA, Juventasa, For lajfa /4life/, Sigurne ženske kuće, Građanske alijanse i LGBT Foruma Proges.