"Funkcioneri naše političke partije, koji obavljaju i najznačajnije pozicije u državi nisu nikada kvalifikovali srpski narod, niti bilo koji drugi narod kao genocidan. Uvažavajući odluke međunarodnih sudova, te deklaraciju i rezoluciju o genocidu u Srebrenici usvojenih u prethodnim sazivima Skupštine Crne Gore, naša politička partija poštuje ono što je već utvrđeno u okviru međunarodnih i crnogorskih institucija", dodali su oni.
Crnogorski parlament je, podsjećaju oni, osim rezolucije o genocidu u Srebrenici, usvojio i rezolucije o genocidu u Pivi i Velici.
"Sve te rezolucije nisu izglasane samo glasovima sadašnje opozicije, već i glasovima partija koje sada čine parlamentarnu većinu i participiraju u Vladi. Iako se u Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, koja će biti razmatrana u UN-u ne pominje odgovornost srpskog naroda i države Srbije, a radi preciziranja odgovornosti koja je individualna, crnogorska Vlada će podnijeti amandmane, koji jasno definišu da nijedan narod ne može biti kvalifikovan kao genocidan", kažu oni.
Tema genocida u Srebrenici, dalje oni ističu, često biva zloupotrijebljena.
"Ova jako osjetljiva tema koja već nekoliko dana izaziva mnoštvo reakcija i budi sjećanja na nevino stradale žrtve, često biva zloupotrijebljena od različitih društveno-političkih aktera. Naša misija je da u Crnoj Gori koja ima multietnički karakter afirmišemo suživot, kako bi se u zemlji vladavine prava svi građani osjećali ravnopravno i jednako uvaženo", zaključuje se u saopštenju.