To su Pobjedi saopštila dva izvora koja su prisustvovala sastanku u Skupštini Crne Gore u petak.
Procenti su, prema saznanjima Pobjede, ponuđeni i ostalim potencijalnim koalicionim partnerima, a tom ponudom Spajić je doveo u pitanje princip o meritokratiji koji je usvojilo Predsjedništvo PES-a, a koji su prihvatili svi potencijalni partneri.
PONUDE PO DUBINI
- Ponuda se sastojala od broja resora u vladi, broja potpredsjedničkih mjesta u Skupštini, ali i procenta broja ambasadorskih mjesta i procenta broja upravnih odbora, i to oboje po 40 odsto koji se biraju politički - saopštio je izvor Pobjede. Izvor je pojasnio da to znači da bi ZBCG, ali i ostali potencijalni partneri mogli da računaju na sigurna ambsadorska mjesta kao i na funkcije po dubini u javnim preduzećima i kompanijama čiji je osnivač država.
Pregovori o formiranju vlade za sada nijesu rezultirali dogovorom, a očekuje se da novi krug bude intenziviran ove nedjelje nakon što predsjednik Milatović završi konsultacije.
Informacije do kojih je došla Pobjeda objavila je i fejsbuk stranica Fakt.me bliska lideru PES-a Spajiću. Ponuda PES-a potencijalnim partnerima kosi se sa principima koji se tiču meritokratije, odnosno dobijanja funkcija u državnom aparatu u skladu sa zaslugama.
,,MERITOKRATIJA“
- Konstituenti vlade se obavezuju da će se u vođenju kadrovske politike presudno rukovoditi načelima otvorenosti, meritokratije i jednakih šansi, vodeći računa prvenstveno o profesionalnim kvalitetima i ličnim integritetom kandidata, u cilju diskontinuiteta partitokratskog načina upravljanja, te da će se striktno pridržavati zakonskih propisa i najboljih praksi u dijelu imenovanja političkih funkcija (ministri, državni sekretari, 30% ambasadora, do 50% članova upravnih odbora i dr.) i izbora profesionalnih funkcija (generalni direktori direktorata, starješine organa uprave, menadžment privrednih društava u većinskom vlasništvu države, ostali članovi upravnih odbora i drugo), koje će se birati na javnim i transparentnim pozivima, odnosno konkursima - navodi se u devetom principu PES-a koji je ovom ponudom doveden u pitanje.
PES je i kao konstituent gradske vlasti u Podgorici obećao profesionalizaciju gradske uprave u potpisanom koalicionom sporazumu, ali je ta odredba grubo prekršena jer je nova vlast precizno podijelila mjesta u gradskoj upravi kao i čistkom smijenila profesionalne kadrove.
- Uzimajući u obzir volju građanki i građana Podgorice, izraženu na izborima 23. oktobra 2022. godine, kojom je nesumnjivo potvrđena potreba smjene višedecenijske vlasti, uvažavajući neophodnost promjene dosadašnjeg načina upravljanja Glavnim gradom, izražavamo posvećenost procesima profesionalizacije gradske uprave - piše u sporazumu. Potpisnici sporazuma će se, kako se navodi, u vođenju kadrovske politike rukovoditi „principom stručnosti, radne biografije i rezultata rada u cilju izbora najboljih kadrova“. Postupak izbora, imenovanja ili postavljanja ostalih nosilaca javnih funkcija u Glavnom gradu, afirmišući institut javnog konkursa u izboru kadrovskih rješenja, realizovaće se u postupku i po proceduri propisanoj Zakonom i Statutom Glavnog grada - piše u članu 7 sporazuma.
U praksi je bilo potpuno drugačije. Dogovoreno je da PES-u pripadne 32 odsto preduzeća, Demokratskom frontu 35 odsto, Demokratama 20 odsto, a GP Ura 11 odsto.
Po tim procentima podijeljene su sve funkcije u Glavnom gradu i sprovedena politička čistka svih direktora gradskih preduzeća i upravnih odbora. Spajić je nakon imenovanja partijskih kadrova u Glavnom gradu obećao da će potpuno iskorijeniti partijska zapošljavanja iz javne uprave.