Aktivistkinja i braniteljka ljudskih prava Dinara Smailova juče je uhapšena u Crnoj Gori na osnovu međunarodne potjernice koju je raspisao Kazahstan, jer se protiv nje u toj državi vode krivični postupci zbog navodne prevare u vezi upotrebe donacija u vrijeme kada se nalazila u Gruziji.
„Jučerašnje iznenadno i brutalno hapšenje kazahtanske braniteljke ljudskih prava Dinare Smailove predstavlja nemoć institucija da adekvatno i pravovremeno odgovore na njen problem a najbolje ga odslikava fotografija privođenja Smailove u podgorički sud sa lisicamana rukama i kako sama navodi bez advokata i prevodioca!“, saopštila je aktivistkinja i feministkinja Aida Petrović.
Osim što je noć nakon hapšenja Smailova provela u zatvorskoj ćeliji,kao kriminalac ili ubica, danas je, dodaje ona, nekome trebalo još jedno javno poniženje sa lisicama na rukama, odnosno poruka represivnogdjelovanjanad ženom i aktivistkinjom koja je vjerujuci u crnogorske institucije i pravdu potražila utočišteu Crnu Goru ,bježeći iz svoje zemlje od progona i represijezbog zaštite ljudskih prava žrtava porodičnog nasilja.
„Ovakav odnos prema kazahtanskoj aktivistkinji Dinari Smailov predstavlja ozbiljan udarac za reputaciju Crne Gore kao države i njene političke zvaničnikekoji se po svemu sudeci samo deklarativno zalažuza poštovanje ljudskih pravadok ih institucionalna praksa najčešce demantuje“, navodi Petrović u saopštenju.
Zašto Vlada Crne Gore i premijer Milojko Spajić, upitala je ona, nisu uvažili pismo Ujedinjenih nacija u kome su obrazložili i zamolili zvaničnu Crnu Goru da uzme u obzir rizike sa kojima se suočavaju Smailova i njen suprug kao borci za ljudska prava, ako bi se vratili u matičnu zemlju Kazahstan, navodeći da Smailovoj prijeti zatvorska kazna od deset godina?!
„Dinara Smailov njen muž Almat Mukhamedžanov borave u Crnoj Gori od 8. oktobra 2023. godine, a 26. oktobra iste godine podnijeli su zahtjev Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore za status međunarodne zaštite. Zašto 14 mjeseci nije bilo odgovoraiz crnogorskog MUP-ai rješavanjastatusa Smailove i njenog muža?!“, kazala je ona.
I laicima je jasno, ističe ona, kakva poruka iz crnogorskih institucija je poslata domaćoj i međunarodnoj javnosti iz zemlje koja pretenduje da bude prva naredna članica EU i koja je potpisala i ratifikovama veliki brojmeđunarodnih konvencija kojima se uz nacionalno zakonodavstvo garantuju ljudska prava svih i bez izuzetaka.
„Crnogorski ženski lobi apeluje da se za borkinju za ljudska prava Dinaru Ismailovu neodložno donese odluka o azilu i da crnogorske institucije nadležne za ovu tematiku postupe hitno“, rekla je Petrović.
Crnogorski ženski lobi će, napominje ona pratiti slučaj aktivistkinje Dinare Ismailove i shodno tome preduzeti dalje radnje, pružajući joj podršku i pomoć u svim sljedećim procesima ucrnogorskim institucijama koji joj predstoje do dobijanja azila.