Picula je došao u Beograd nakon što je 20. februara u spoljnopolitičkom komitetetu Evropskog parlamenta predstavljen nacrt njegovog izvještaja o Srbiji, kada je ocijenio da je Srbija postigla "ograničen ili nikakav opšti napredak" u ispunjavanju standarda za članstvo u EU.
Prvog dana posjete Srbiji Picula se sastao s ministarkom za evropske integracije Tanjom Miščević s kojom je razgovarao o pristupanja Srbije Evropskoj uniji, posebno o reformama koje Beograd sprovodi kako bi napredovao u tom procesu, saopštilo je Ministarstvo za evropske integracije.
Picula je rekao da Srbija treba "ozbiljno da pokaže da je strateški orijentisana ka EU" i da "objektivno i nedvosmisleno" komunicira o EU, navodi se u saopštenju.
On je naveo da veliki nedostaci i dalje postoje u kritičnim oblastima, kao što su vladavina prava, sloboda medija, izborni okvir, uporna rasprostranjenost korupcije u mnogim oblastima i reforma javne uprave.
Picula je izrazio spremnost Evropskog parlamenta da podrži ponovno pokretanje političkih i demokratskih procesa u vezi sa evropskim putem Srbije koristeći postojeće alate i inicijative za podršku demokratiji.
On je, takođe, osudio nepotkrepljene optužbe protiv EU i njenih država članica u kojima se tvrdi da su one uključene u organizovanje aktuelnih protesta predvođenih studentima.
Miščević je istakla da su evrointegracije ključni prioritet spoljne politike Srbije i da je Srbija "spremna da iskoristi novi zamah proširenja ispunjavanjem svojih pristupnih obaveza".
Ministarka je navela da Srbija aktivno radi na potpunom usklađivanju sa pravom i praksom EU do kraja 2026. godine i istakla značaj Plana rasta i Reformske agende, u kojima su navedene prioritetne mjere za ubrzanje procesa.
Picula se sastao i sa potpredsjednicom Narodne skupštine i predjsednicom Odbora za evropske integracije Elvirom Kovač.
Kako piše u saopštenju, Kovač je izvjestioca EP za Srbiju informisala o formiranju i radu Radne grupe za unapređenje izbornog procesa, u cilju primjene ODIHR preporuka nakon parlamentarnih izbora održanih u aprilu 2022. i decembru 2023. godine, kao i o procesu izbora članova Savjeta REM.
Tokom razgovora dotakla se i pitanja usaglašavanja spoljne politike Srbije sa EU, piše u saopštenju.
Nacrt izvještaja koji je Picula predstavio u Evropskom parlamentu odražava izvještaje Evropske komisije o Srbiji za 2023. i 2024. godinu, ali je prvi dokument koji obuhvata aktuelna dešavanja u zemlji i proteste koji su uslijedili nakon pada nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu kada je život izgubilo 15 osoba.
Picula je prilikom predstavljanja izvještaja ocijenio da, bez obzira na otvaranja 22 poglavlja i privremenog zatvaranja dva poglavlja u pristupnim pregovorima, Srbija zaostaje u pristupnom procesu u poslednjih par godina.