Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma usvojilo je žalbu pravnog zastupnika kompanije Bemaks i 12. oktobra poništilo rješenje Agencije za zaštitu životne sredine kojom je ova podgorička građevinska kompanija bila targetirana da je nezakonito vadila šljunak iz korita rijeke Morače.
Pravni zastupnik kompanije Bemaks, advokat Zoran Piperović tvrdi za Pobjedu da je, prema njegovim informacijama, direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić ucjenjivao i primorao nadležnog inspektora da donese i potpiše rješenje koje je Ministarstvo poništilo.
- Informacija iz prve ruke je da je Gazdić tjerao inspektora da donese takvo rješenje, a kad mu je inspektor rekao da ne može i da nema osnova za takvo rješenje, Gazdić je inspektora ucjenjivao i prijetio mu da može ostati bez posla - kazao je Piperović, dodajući da je Gazdić tjerao inspektora da ,,mora nešto da nađe“ protiv Bemaksa.
Piperović smatra da se takvo rješenje više nikad neće donijeti.
- Nikad više niko slično rješenje neće donijet, a svako slično rješenje protiv Bemaksa će im tako proći. Prošlo je vrijeme kad će se neko moći medijski i na bilo koji drugi način iživljavati nad firmom Bemaks - poručio je Piperović.
Jula ove godine, preko koncerna Vijesti, Agencija za zaštitu životne sredine obavijestila je javnost da je kompanija Bemaks ,,pričinila značajnu devastaciju prirodnih vrijednosti u koritu rijeke Morače na potezu od ušća rijeke Sitnice do Vukovačkog mosta“, čime je pričinjena šteta prirodnoj okolini, ali i ugrožena izdašnost vodoizvorišta Bolje sestre“. Naređeno je Bemaksu da, u roku od 45 dana, dostavi saglasnost na Prijedlog mjera remedijacije koju je izradila Agencija za zaštitu životne sredine.
Pravni zastupnik kompanije Bemaks Zoran Piperović izjavio je u zakonskom roku žalbu na ovo rješenje i tri mjeseca kasnije Ministarstvo ekologije je usvojilo sve navode iz žalbe.
Na osnovu poništaja Ministarstva može se zaključiti da nadležni inspektori Agencije za zaštitu životne sredine nijesu čak ni pogledali ugovor koji je Bemaks zaključio sa Upravom za vode još septembra 2014. godine kojim se podgorička kompanija obavezala ,,da ukloni višak materijala sa prostora rijeke Morače, od ušća rijeke Sitnice, Botuna do Ponara“, sve u skladu sa zahtjevima države.
Da sve bude interesantnije, ugovor koji je Bemaks zaključio istekao je, a u vremenu kada je inspekcija iz Agencije za zaštitu životne sredine utvrdila devastaciju. A podgorička kompanija nije ni vadila šljunak iz Morače, već je kamen usitnjavala u kamenolomu više kilometara udaljenom od rijeke!
Taj frapantan podatak ukazuje da su inspektori neosnovano targetirali kompaniju Bemaks, ali i navodi na zaključak da su ljudi iz Agencije za zaštitu životne sredine bili pod političkim pritiskom iz Vlade Dritana Abazovića koja je tada vodila veliku kampanju usmjerenu protiv vlasnika kompanije Bemaks.