Region

„Moramo da primijenimo diplomatiju odvraćanja ako želimo da se riješi aktuelna kriza, da dijalog uz posredovanje EU da pozitivne rezultate i da se poštuje primjena Ohridskog sporazuma“

Evropski i američki političari pisali Lajčaku, Eskobaru i Piču: Vratite balans i proporcionalnost u bavljenju Kosovom i Srbijom

Političari iz više zemalja uputili su pismo specijalnom izaslaniku EU za dijalog Prištine i Beograd, Miroslavu Lajčaku, izaslaniku SAD-a za Zapadni Balkan, Gabrijelu Eskobaru i specijalnom izaslaniku UK za Zapadni Balkan, Stjuartu Piču u kojem traže da se balans i proporcionalnost vrate u bavljenju Kosovom i Srbijom. 

Evropski i američki političari pisali Lajčaku, Eskobaru i Piču: Vratite balans i proporcionalnost u bavljenju Kosovom i Srbijom Foto: STRINGER / AFP
Portal AnalitikaIzvor

U pismu navode da su zabrinuti zbog trenutne politike EU, SAD i UK prema odnosima Srbije i Kosova. 

Vjeruju, kako navode, su nedavni događaji i krize istakli nedostatke u kolektivnom pristupu i zahtijevaju da se on ponovo razmotri dok fokus mora da ostane na normalizaciji odnosa i nastavku evroatlantskog puta i za Srbiju i za Kosovo. 

„Nedavni nemiri zahtijevaju od svih strana da se ponovo fokusiraju na deeskalaciju i odvraćanje. Bojkot opštinskih izbora od strane kosovskih Srba 23. aprila, kasniji napad na vojnike KFOR-a 29. maja i proizvoljno pritvaranje kosovskih policajaca od strane srpskih vlasti 14. juna sve to ukazuje na brzo pogoršanje situacije koja ne samo da ugrožava dijalog Beograda i Prištine, već sam regionalni mir“, navodi se u pismu koje potpisuju šef Odbora za spoljnu politiku u njemačkom Bundestagu Majkl Rot iz redova Socijaldemokrata (SPD), američki senator Bob Menedez, kao i šefovi spoljnopolitičkih odbora Velike Britanije, Češke, Ukrajine, Irske, Estonije i Litvanije i evropski poslanik Lukas Mandl.

Kako dodaju, nedavna otkrića zaliha oružja na sjeveru Kosova i izvještaji o kontinuiranom švercu oružja preko granice između Srbije i Kosova ističu rizike dalje eskalacije.

„Kosovo je suverena zemlja i funkcionalna demokratija. Ova činjenica treba da bude osnova za naše kolektivnu politiku prema aktuelnoj krizi. Pokušaji Srbije da poremeti demokratske izbore na Kosovu moraju biti javno kritikovani kao strano miješanje sa opipljivim mjerama koje se primjenjuju kako bi se oni pozvali na odgovornost ako nastave da podrivaju slobodne i poštene izbore. Ovo će pomoći da se olakšaju budući izbori uz puno učešće svih zajednica prisutnih u sjevernim opštinama. Moramo da primijenimo diplomatiju odvraćanja ako želimo da se riješi aktuelna kriza, da dijalog uz posredovanje EU da pozitivne rezultate i da se poštuje primjena Ohridskog sporazuma. Tražimo balans i proporcionalnost da se vratimo u ophođenje sa Kosovom i Srbijom“, kažu u pismu. 

Kosovo se, ističu, suočilo sa značajnim posljedicama nakon napora gradonačelnika da uđu u svoje kancelarije na sjeveru Kosova. 

„Kosovo mora da koordinira sa KFOR-om u budućnosti kako bi spriječila eskalacija. Ali nedostatak pritiska na Srbiju nakon proizvoljnog pritvaranja trojice kosovskih policajaca i nepozivanja na odgovornost odgovornih za napade na KFOR naglašava trenutni nedostatak ravnodušnosti u rješavanju takvih žarišta. Primjećujemo nedavno sankcionisanje od strane Vlade SAD Aleksandra Vulina, predsjednika Srpske bezbjednosno-informativne agencije (BIA). Trenutni pristup ne funkcioniše. Tražili bismo da međunarodna zajednica uči iz naše prošlosti i da osigura da ne usvojimo politiku usredsređenu na Beograd za Balkan. Takođe tražimo da razmislite o usvajanju politike diplomatije odvraćanja kako bi se spriječilo dalje pogoršanje bezbjednosne i političke situacije na sjeveru Kosova, uz ravnotežu i proporcionalnost koja bi vodila sve izjave i bilo kakve kazne ili sankcije i da oni koji to budu držali vladavina prava i demokratija se ne grde“, zaključuju u pismu. 



Portal Analitika