
Portparolka Ervopske komisije Ana Pisonero poručila je u razgovoru za Portal Analtika, komentarišući aktuelnu političku krizu u Crnoj Gori dodatno zakomplikovanu izglasavanjem izmjena i dopuna Zakona o predsjedniku, da je EU u svom stavu jasna.
“EU pomno prati situaciju u Crnoj Gori. Prvi korak za izlazak iz ćorsokaka i okončanje krize trebalo bi da bude imenovanje sudija Ustavnog suda i ukidanje zakona o predsjedniku”, precizira Pisonero.
Prema njenim riječima, odgovornost za to snose svi politički akteri u Crnoj Gori.
“EU poziva sve političke aktere da traže brzu deeskalaciju i dogovor o rješenju trenutnog političkog ćorsokaka, kako bi se realizovala želja građana Crne Gore da se pridruže EU”, poručila je Pisonero.
Aktuelna parlamentarna većina je glasovima 41 poslanika 12. decembra usvojila, po drugi put, izmjene i dopune Zakona o predsjedniku, uprkos jasnom mišljenju Venecijanske komisije, koja je pozvala da se Zakon ne usvaja, naročito ne u situaciji u kojoj nemamo Ustavni sud, kao jedinu relevantnu instituciju u državi za procjenu ustavnosti.
Pisonero je reagovala istog dana, pozivajući i tada na povlačenje spornog Zakona o predsjedniku.
"Glasanje u Skupštini o izmjenama Zakona o predsjedniku, u suprotnosti je sa preporukama Venecijanske komisije, u kojima je navedeno da se zakon ne usvaja dok Ustavni sud ne bude sasvim operativan i u stanju da ocijeni ustavnost tog akta po njegovom usvajanju", kazala je tad Pisonero.
Slična poruka stigla je i s brojnih drugih adresa naših međunarodnih partnera, koji nijesu krili zabrinutost zbog dubine političke krize u Crnoj Gori, ali i posljedicama koje ovakav neustavni Zakon može da ostavi po državu i njen evropski put.
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović ima rok od tri dana, koji ističe večeras u ponoć, da proglasi Zakon. Nakon toga ostaje da vidimo kako će se dalje rasplitati kriza i koje će sve biti “posljedice” ovog zakonskog rješenja.
S druge strane, nefunkcionalnost Ustavnog suda još je jedan od krucijalnih problema koji Crna Gora ne može da riješi sad već duži period. I pored četiri javna poziva za izbor sudija, predstavnici parlamentarnih parija nijesu uspjeli da dođu do konsenzusa i izaberu makar jednog sudiju, kako bi odblokirali sud.
Podsjetimo, Ustavni sud je bez kvoruma za odlučivanje od sredine septembra ove godine, a sve i da se uskoro raspiše novi konkurs za sudije, izvjesno je da ćemo u sljedeću godinu ući s nefunkcionalnim Ustavnim sudom, institucijom od presudne važnosti za zaštitu Ustava kao temelja građanske Crne Gore.