“Upravljanje posebnim vrstama otpada ima vrlo izražen ekološki, socijalni i ekonomski značaj”, kazao je Saveljić na sastanku sa predstavnicima crnogorskih preduzeća.
Saveljić je saopštio da predstoji kontinuirani rad na podizanju nivoa svijesti stanovništva i kapaciteta preduzeća kao i intenzivnije uključivanje javnih-komunalnih preduzeća u sistem upravljanja posebnim vrstama otpada.
“Otpad u savremenom svijetu ima svoju tržišnu vrijednost i mi treba da to tako razumijemo”, poručio je Saveljić.
PKCG i Ministarstvo održivog razvoja i turizma organizovali su sastanak sa predstavnicima crnogorskih preduzeća koji, kako je saopšteno, na osnovu Zakona o upravljanju otpadom, imaju obavezu plaćanja naknade na ime produžene odgovornosti proizvođača.
“U pitanju su proizvođači i uvoznici ambalaže ili proizvoda koji sadrže ambalažu električnih i elektronskih proizvoda, automobila, automobilskih guma, i baterija i akumulatora”, navodi se u saopštenju PKCG.
Sastanku su, kako je navedeno, prisustvovali i predstavnici slovenačke firme Inetrseroh. koja obavlja poslove upravljanja posebnim vrstama otpada za koje predviđeno plaćanje te naknade i predstavnici srbijanskog privrednog društva Sekopak, koje su formirala preduzeća čiji proizvodi generišu nastanak značajnih količina ambalažnog otpada.
Predstavnici Ministarstva su tokom sastanka ukazali na moguće modele organizovanja i obavljanja poslova upravljanja posebnim vrstama otpada i na prednosti i nedostatke mogućih modela.
“Predstavnici Ministarstva su naveli da je važno da crnogorska preduzeća analiziraju mogućnosti i odaberu ono rješenje koje u njihovom većinskom interesu”, naveli su iz PKCG.
Predstavnici Intrerseroh-a i Sekopaka-a tokom sastanka su predstavili sisteme uspostavljene na osnovu opredjeljenja jednog broja slovenačkih preduzeća da se sami organizuju i angažuju referentno privredno društvo koje ima iskustva u obavljanju poslova upravljanja navedenim vrstama otpada, odnosno u okviru koga su preduzeća u Srbiji formirala sopstveno privredno društvo koje u njihovo ime obavlja te poslove.
Na sastanku je, takođe, ukazano i na mogućnost uspostavljanja sistema u kome privredna društva plaćaju državnom budžetu naknadu na ime produžene odgovornosti proizvođača, a nadležni državni organi zaključuju koncesioni ugovor sa referentnim privrednim društvima za obavljanje poslova sakupljanja, transporta i obrade navedenih posebnih vrsta otpada.
“U tako uspostavljenom sistemu, preduzeća nemaju uticaj niti direktni uvid u način na koje angažovano privredno društvo obavlja poslove dobijene na osnovu takvog ugovora”, konstatovano je u PKCG.
Na sastanku je dogovoreno da predstavnici privrednih društava obave konsultacije sa onim preduzećima čiji predstavnici nijesu prisustvovali sesijama održanim u PKCG i obavijeste Ministarstvo održivog razvoja i turizma, do ponedjeljka o roku u kome će se obaviti potrebne konsultacije i iskristalisati većinsko opredjeljenje crnogorskih privrednih društava koji imaju obavezu plaćanja naknade na ime proširene odgovornosti proizvođača.