“Prema podacima Monstata, robna razmjena među našim državama je u 2021. godini iznosila 37 miliona eura, a mogla bi biti znatno veća s obzirom na to da smo države potpisnice CEFTA, te da je trgovina u potpunosti liberalizovana”, istakla je Drakić.
Sagovornici su se saglasili da je potrebno dodatno unaprijediti saobraćajanu povezanost, što će se, prije svega, reflektovati na bolju robnu i turističku razmjenu.
“Treba da radimo na unapređenju investicione klime i ohrabrimo privrednike na povećanje robne razmjene i turističkog prometa. Postoji veliko interesovanje naših kompanija za saradnju sa crnogorskim i moramo ih podstaći da uspostave partnerstva”, istakao je ambasador Redžepi.
Razmotrena je mogućnost organizacije poslovnog foruma dviju država s ciljem prezentacije investicionih potencijala i uspostavljanja neposredne komunikacije predstavnika biznis zajednica.
“Sagovornici su prepoznali oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije, građevinarstva i turizma kao interesantne za buduću saradnju i saglasili se da treba iskoristiti mogućnost zajedničkih nastupa privreda na trećim tržištima”, navodi se u saopštenju.
Tokom otvorenog razgovora razmotreni su geopolitički izazovi i njihov nepovoljan uticaj naročito na energetsku situaciju.
“Predsjednica je pozvala ambasadora na predstojeću Konferenciju o ekonomiji koju Privredna komora organizuje 27. i 28. oktobra u Bečićima”, zaključuje se u saopštenju PKCG.
U radu sastanka učestvovao je direktor Sektora za međunarodnu saradnju Privredne komore Željko Baltić.