Abiznis

Mjere podrške privredi

PKCG: Za IT sektor 30 miliona eura

Crna Gora se u uslovima pandemije koronavirusa brzo prilagodila elektronskom načinu funkcionisanja, međutim naša država je i dalje na početku digitalne transformacije, poručeno je s okruglog stola u Privrednoj komori. Zato će Vlada u okviru trećeg paketa mjera podrške privredi za IT sektor opredijeliti 30 miliona eura kako bi se pozicionirao kao jaka izvozno orijentisana privredna grana.

PKCG: Za IT sektor 30 miliona eura Foto: screenshot/RTCG
RTCGIzvor

Korona kriza potvrdila je značaj IT sektora ali i visok stepen digitalizacije privatnih kompanija i državne uprave. Taj napredak, međutim kako je poručeno sa skupa u Privrednoj komori i dalje je spor u odnosu na dinamiku razvoja novih tehnologija u svijetu.

''Umjesto evoalutionog digitalnog procesa mi smo imali brzu i sjajnu promjenu i prilagođavanja digitalnom. Medjutim ovo iznuđeno rjesavanje ne smije da nas zavara ipak se mi još uvijek nalazimo na početku puta u informatičko društvo i moramo uporno i intezivno raditi na tome da dalje promovišemo ove ideje'', saopštio je iz odbora udruženja ICT PKCG Vladan Tabaš.

Toga su svjesni u izvršnoj vlasti ali i resornom ministarstvu pa je u planu da se kroz treći paket mjera podrške privredi za IT sektor u narednom četvorogodišnjem periodu opredijeli 30 miliona eura.

''Ove mjere za jačanje IT sektora imaju za cilj da IT sektor postane nova jaka privredna grana sa visokim izvoznim potencijalom da It i digitalni sektor budu katalizatori razvoja privrede , da IT sektor osnaži naše jake tradicionalne privredne grane. I da IT sektor bude u funkciji digitalizacije CG'', kazala je ministarka nauke Sanja Damjanović.

Jedna od novina iz trećeg paketa mjera podrške koja je izazvala najviše pažnje privrednika je i formiranje Centra za podršku elektronskoj trgovini.

''Želimo na taj način da smanjimo troškove našim mikro malim i srednjim preduzećima da uspostave e komerc rješenja za prodaju svojih proizvoda i usluga ali i da mobilišemo IT zajednicu da zajedničkim snagama i znanjem usmjerimo na podršku drugim kompanijama koje to znanje nemaju. Na unapređenje It sektora nije se mislilo samo u vrijeme krize'', poručio je direktor Naučno-tehnološkog parka Velibor Bošković.

Država je kako je poručeno iz Privredne komore stvorila i podsticajan zakonodavni okvir kojim se start upovi oslobađaju poreza u prvih pet godina poslovanja, olakšava im se zapošljavanje, a neće plaćati ni porez na dobit ako zarađeno ulože u start up-ove.

Portal Analitika