Moskva ne bira načine da destabilizuje tu državu, čiji geostrateški položaj ne treba potcijeniti, jer – ona se nalazi na južnoj granici Ukrajine.
Ranije ovog mjeseca, podsjeća Guardian, proevropska vlada Moldavije podnijela je ostavku.
“To se dogodilo pošto je (vlada) nemilosrdno destabilizovana, naročito kroz krize koje su uglavnom planirane u Moskvi”, navodi britanski list.
Da pokušaji destabilizacije Moldavije nijesu šala, potvđuje i to što je minulog vikenda američki državni sekretar Entoni Blinken u Minhenu iskazao duoku zabrinutost zbog dešavanja u toj državi.
Proruske proteste finansira odbjegli oligarh
Nakon što je predsjednica Moldavije Maja Sandu prošle sedmice poručila kako je Kremlj planirao državni udar u Kišinjevu, na ulicama tog grada juče su održani protesti. Proruski.
“Proteste je navodno organizovao odbjegli proruski oligarh, koji sada živi u Izraelu. Pored demonstranata, od kojih je većina stigla autobusima iz drugih gradova, na demonstracijama su bili uočljivi bivši vojnici i članovi paravojnih formacija”, naglašeno je u analizi.
Ruska klasika: Dezinformacije i sajber napadi
U danima kada je Moldavija suočena sa visokom inflacijom i energetskim nestašicama, dodatni problem predstavljaju sajber napadi, ali i kampanja dezinformacija koju vrše proruski mediji. Cilj takvih kampanja je stvaranje osjećaja permanentne krize.
“Uz sve to, moldavski vazdušni prostor prošle je sedmice nakratko zatvoren iz bezbjednosnih razloga. Svemu tome treba dodati i da je trenutno oko 1.500 ruskih vojnika već stacionirano u Moldaviji, uz rumunsku granicu, u samoproglašenoj ‘državi’ Transnistrija (Pridnjestrovlje), koju podržava Moskva”, podsjeća Guardian.
U analizi je poručeno kako je, za razliku od Ukrajine, direktna invazija na Moldaviju nemoguć scenario.
“Ali, već je poznato kako funkcionišu (Vladimir) Putinovi planovi destabilizacije u istočnoj Evropi – zamrznuti konflikt koji bi mogao biti nastavljen svakog časa, proruski oligarsi sa novcem i voljom da prave nevolje, te znatna manjina koja podržava prorusku politiku”, navode oni.
Scenario o Bjelorusiji na jugu
U slučaju da proruska opozicija zaista i preuzme vlast u Kišinjevu, Moldavija ne bi bila ništa drugo do – Bjelorusija na jugu.
“A tako bi Putin dobio mogućnost za mnogo jači pritisak na Ukrajinu sa južne strane”, dodaje se u analizi.
Instaliranjem pokorne vlasti u Moldaviji, Rusija bi i na toj stranici ‘izašla’ do granica NATO-a. Formalno ne, ali faktički…
“Pokornost Kišinjeva Moskvi dovela bi do kraja razvoj vojne saradnje sa Rumunijom, koja je članica NATO-a”, konstatuje Guardian.
Novi premijer Moldavije Dorin Rečean je nesumnjivo političar proevropske orijentacije. Međutim, pitanje je da li je danas dovoljno da Kišinjev ima prozapadnu vlast.
“Kako Kremlj nastavlja da pospješuje krizu koju je stvorio, Zapad bi trebalo da razmotri dalje jačanje pomoći jednoj od najsiromašnijih država Evrope. Takođe, trebalo bi im ponuditi tehničke resurse i kadrove u borbi protiv dezinformacija i sajber napada”, zaključuje se u analizi Guardiana.