Abiznis

Saopšteno Portalu Analitika

Plantaže smanjile platu Verici Maraš

Nakon što je direktorica Plantaža Verica Maraš prethodnih dana bila u centru pažnje javnosti zbog činjenice da prima 7.000 eura platu u trenucima kada se Crna Gora zbog pandemije koronavirusa suočava sa ekonomskom krizom, odbor direktora ovog preduzeća donio je odluku da smanji njenu zaradu za 2020. godinu - sa osam na četiri prosječne mjesečne zarade - u kompaniji. To znači da će ona sada primati 3.000 eura.

Plantaže Foto: analitika
Plantaže
Izvor

Ova odluka donijeta je na sjednici Odbora direktora kompanije “13. Jul Plantaže”, kojom je predsjedavao Veselin Vukotić, predsjednik Odbora direktora.

“Zbog ekonomske krize koju je izazvala pandemija Covid-19 i očekivanih rezultata u ovoj godini, Odbor direktora je donio odluku o smanjenju zarade Izvršne direktorice za 2020. godinu sa osam na četiri prosječne mjesečne zarade u kompaniji”, saopšteno je iz Plantaža.

Oni su saopštili da predsjednik Odbora direktora prima nadoknadu u visini jedne prosječne plate u kompaniji, a članovi Odbora primaju nadoknadu u visini 70 odsto jedne prosječne zarade u kompaniji.

“Shodno Zakonu, u prošloj godini predsjednik Odbora je prosječno mjesečno primao 728 eura, članovi Odbora 528 eura”, ističu iz kompanije.

Ocjenjujući situaciju, Odbor direktora je, shodno svojoj zakonskoj poziciji, ocijenio i dao sljedeće preporuke:

  • Odbor je pozitivno ocijenio dogovor Menadžmenta sa Sindikatom kompanije o smanjivanju obračunske vrijednosti boda u ovom trenutku za 30%, uz poseban tretman zaposlenih sa najnižim primanjima u Kompaniji, odnosno sa primanjima ispod 500 eura, uz napomenu da će ubuduće plate biti određivane isključivo na bazi prihoda koji će Kompanija ostvarivati na prodajnom tržištu tokom 2020. godine.

  • Odbor direktora je, takođe, ocijenio da je izmirenje ukupnih obaveza po osnovu poreza i doprinosa, ostvareno u prvim mjesecima ove godine (do epidemije), i izlazak „Plantaža“ na tzv. bijelu listu Poreske uprave Crne Gore važna osnova za dalje uspješno poslovanje Kompanije, na kojoj je ona zasnivala svoj poslovni plan u 2020. godini.

  • Odbor direktora ocjenjuje veoma povoljnom i činjenicu da će se kompanijski planirani proizvodni lanac za sada odvijati bez problema, u kontinuitetu, zahvaljujući na vrijeme obezbijeđenom repromaterijalu od strane Menadžmenta Kompanije.

  • Odbor je ocijenio da je stanje na kompanijskom imanju (vinogradi i zasadi breskve) na svih 2.500 hektara u izrazito dobrom i urednom stanju. Svaka loza od 10 miliona čokota je povezana i svaki čokot je okopan. Zaštitne mjere su sprovedene i sve je spremno za sljedeću fazu za koju će biti neophodno angažovati dodatnu radnu snagu. To samo pokazuje snagu i zdravlje ove kompanije.
  • Dosadašnje poslove, na imanju Plantaža, obavili su, velikim dijelom, stalno zaposleni radnici Kompanije, angažovani i na drugim poslovima, uz pridržavanje mjera propisanih od strane NKT-a, a čime su pokazali zajedništvo, izgrađenu korporativnu kulturu i brigu za dalji uspješan razvoj Kompanije. U tom smislu, rješavanje nedostataka radne snage na vinogradima vršiće se, između ostalog, i kroz adekvatano angažovanje stalno zaposlenih koji će dio svog radnog vremena da provedu na radu na imanju i što je njihova radna obaveza u uslovima dok traje današnja kriza.
  • U vezi sa tim, Odbor je dao preporuku da Kompanija, u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje, ali i sa studentskim organizacijama, raspiše javni poziv za angažman radne snage neophodne za obavljanje berbe i drugih radnih operacija na imanjima „Plantaža“.

  • Odbor je preporučio Menadžmentu da posebnu pažnju poklanja kako očuvanju postojećih, tako i nalaženju novih tržišta, jer će kriza, zavisno od dužine, ozbiljno uticati na smanjenje prihoda. Posebno je istaknuta potreba da se ubrzano nastave pregovori sa poslovnim partnerima iz Kine i nastoji ostvariti dogovor koji je postignut prije pandemije u Kini oko prodaje proizvoda Kompanije u iznosu od 2 do 3 miliona eura. Sadašnji pregovori idu teško – ali moramo biti uporni. Takođe je potrebno raditi na započetim aktivnostima otvaranja tržišta Rusije, koje je iz poznatih političkih razloga u posljednje vrijeme zatvoreno za proizvode iz Crne Gore, a s obzirom na ranije očekivani godišnjih prihod od 3 do 4 miliona eura, ozbiljno ugrozilo poslovanje kompanije „Plantaže“.

  • „Plantaže“ su kompanija koja posluje na globalnom tržištu i blizu 90% godišnje proizvodnje kupuje stranac. Stranac je kupac, bilo kao turista u Crnoj Gori, bilo kao kupac-potrošač u ostalih 43 zemlje svijeta u kojima se prodaje vino „Plantaža“. Zavisnost „Plantaža“ od turističke privrede je ogromna.
  • Vino „Plantaža“ ima status jednog od najvažnijih izvoznih proizvoda iz Crne Gore. Posebnu neizvjesnost nosi turistička sezona u Crnoj Gori jer to tržište nosi blizu 40% prihoda Kompanije. „Plantaže“ su za ovu godinu u poslovnom planu donijetom u januaru ove godine planirale povećanje ukupnog prihoda na oko 33 do 34 miliona eura. Sa ovom krizom, takav plan je izvjesno doveden u pitanje. Nažalost, vjerovatno postaje neostvarljiv, makar u 2020. godini. Zato su pred Kompanijom veliki izazovi... Prije svega, potrebno je dalje smanjiti ukupne troškove i prilagoditi ih nivou prihoda, uz sklapanje posebnih aranžmana sa bankama, odnosno zajedničko traženje rješenja sa našim poslovnim bankama.
Portal Analitika