Kalorijska vrijednost uglja za koju je EPS zainteresovan kreće se od 7.500 do 8.000 kJ/kg, što, imajući u vidu kvalitet uglja koji se isporučuje glavnom kupcu uglja – Termoelektrani Pljevlja (TEP), spada u tzv. manje kvalitetne ugljeve.
Kada je riječ o cijeni i transportu, te kategorije biće zvanično definisane u narednom periodu, međutim, izvršni direktor Lekić je poručio da cijena svakako neće biti manja u odnosu na postojeću cijenu po kojoj se ugalj distribuira TEP, iako je riječ o uglju manjeg kvaliteta u odnosu na onaj koji se isporučuje TEP, te da će troškovi transporta u potpunosti pasti na teret EPS-a.
“Tokom ove kalendarske godine načelno je dogovoreno da se isporuči oko 300.000 tona uglja, sa tendencijom da ta količina ubuduće bude povećana. Dogovoreno je da RUP u narednom periodu formira cijenu i da se podrobnije definišu svi elementi saradnje. Prema određenim pretpostavkama u planu je da se, na dnevnom nivou, isporučuje oko 500 tona uglja”, navodi Lekić.
Kako je dodao, troškovi transporta prema Prijepolju ili Lazarevcu, u zavisnosti od definitivne odluke gdje će biti distribuiran ugalj, biće u potpunosti pokriveni od strane EPS-a.
“Ono što moram da konstatujem je da ćemo kroz ovu saradnju obezbijediti tržište za tzv. manje kvalitetne ugljeve, te da će biti napravljen značajan poslovni iskorak u susret ekološkoj rekonstrukciji i remontu TEP”, poručio je Lekić.