"Vijesti" pišu da statistički podaci sa posljednjeg popisa pokazuju da u Pljevljima živi oko petnaest odsto stanovništva manje u odnosu na prethodni popis. U pljevaljskoj opštini prema aprilskom popisu živi 31.060 stanovnika, što je preko 5.858 manje u odnosu na popis iz 2003, odnosno više od 16.000 manje u odnosu na 1971. godinu kada su Pljevlja imala najviše stanovnika.
Zašto Pljevlja, koja raspolažu ogromnim prirodnim potencijalom i bogatom kulturnom tradicijom, mnogima nisu interesantna za život, pitanje je na koje je teško dati odgovor. Mnogi se slažu da su osnovni razlozi narušena životna sredina, loš materijalni položaj, kao i slaba saobraćajna povezanost sa ostatkom države i gradovima iz okruženja.
Najčešće Pljevljaci odlaze u Beograd i Podgoricu, a nije mali ni broj onih koji se trajno nastanjuju u Sarajevu.
Lokalna uprava nema strategiju niti preduzima jasne mjere kojim bi uticala na povećanje nataliteta. Jedina mjera koju je opština do sada preduzela je donošenje odluke o isplati jednokratne novčane naknade za novorođenčad, ali ona nije dala očekivane rezultate, s obzirom na to da je iznos od 55 eura koji se isplaćuje za današnje prilike više nego simboličan. U prethodnoj godini isplata ove naknade kasnila je i po nekoliko mjeseci. Pljevaljski parlament prije par mjeseci usvojio je odluku o isplati po 400 eura mladencima koji se opređijele za život na selu po zaključenju braka, a još toliko po rođenju djeteta.
Donošenjem ove odluke Opština želi da zaustavi iseljavanje sa sela, spriječi demografsko starenje sela i započne proces povratka mlađe populacije na selo i opredijeljenost za poljoprivrednu djelatnost, kao osnovni izvor sticanja prihoda.
U lokalnoj upravi smatraju da su jedan od ograničavajućih faktora daljeg razvoja poljoprivrede nepovoljna demografska kretanja u ruralnim područjima.
Prema rezultatima posljednjeg popisa, na seoskom području pljevaljske opštine živi 11.438 hiljada stanovnika odnosno 37 odsto ukupne populacije. U odnosu na popis iz 2003. prisutan je trend smanjenja broja stanovnika na selu za osam odsto.
U lokalnoj upravi nemaju preciznih podataka koliko je u posljednjih dvadesetak godina otišlo mladih Pljevljaka niti njihovu kvalifikacionu struktura, ali napominju da je evidentan nedostatak stručnog kadra, posebno inžinjera svh profila.
Najnoviji podaci o broju birača u pljevaljskoj Opštini pokazuju da se trend smanjenja broja stanovnika nastavlja. U Birački spisak Opštine, prema riječima sekretara Sekretarijata za opštu upravu Miroslava Anđelića, trenutno je upisano oko 1.200 birača manje u odnosu na 2010. kada ih je bilo 28.467 hiljada.
U gradu živi 19.622 stanovnika, dvije hiljade manje u odnosu na 2003, kada je popisan 21.717 stanovnik, što je oko 63 odsto ukupne populacije u opštini.
U 157 seoskih naselja živi oko 11,4 hiljade stanovnika, što je skoro tri hiljade manje u odnosu na 2003, i to su pretežno staračka domaćinstva.
U posljednjih par godina prirodni priraštaj je negativan, ali kada se uporede podaci o broju rođenih i umrlih između dva popisa, može se zaključiti da to nije jedan od razloga drastičnog smanjenja broja stanovnika u Pljevljima.
Od 2004. do 2009. u toj opštini rođeno je 1.990 djece, a umrlo 1.918 građana, ali je od 2009. do danas broj umrlih znatno veći u odnosu na broj novorođene djece.
Tako su 2009. u Pljevljima rođene 272 bebe, a umrlo je 370 Pljevljaka, a prošle godine rođeno je 260 mališana, a umrlo 436 osoba.
Ova razlika je zabrinjavajuća za buduću demografsku sliku Pljevalja, ali ne objašnjava nagli pad broja stanovnika jer je za osam godina umrlo oko 200 osoba više u odnosu na broj novorođenčadi.
Iz ovog podatka se može zakljućiti da se između dva popisa iz Pljevalja iselilo više od 5,5 hiljada stanovnika.
U Pljevljima se od 2.000 do danas broj novorođene djece prepolovio, a sedamdesetih godina se u pljevaljskom porodilištu rađalo više od 1000 beba, 1974. čak 1.200. Od početka godine u najsjevernijem crnogorskom gradu sklopljeno je šezdesetak brakova, a u prošloj ih je bilo 106.