Društvo

Pobjeda: Dan odmora na primorju košta 30 - 50 eura

Izvor

Cijene soba na budvanskoj rivijeri kreću se od pet do 20 eura po osobi, a jedan dan u Budvi koji se svede na smještaj, ležaljku, pun pansion, piće i parking, košta oko 29 eura, izračunali su u Turističkoj organizaciji ovog grada. Međutim, za mnoge to nije dovoljno jer ih čeka „Top hil“, noćni provod, kulturna dešavanja, izleti do Porto Montenegra u Tivtu, Kanli kule u Herceg Novom, do Dubrovnika, krstarenje Jadranom, izleti do Ostroga, Njeguša, Cetinja…

Ulcinj: Prosječna cijena sobe u Ulcinju se kreće u rasponu od 7 do 15 eura po osobi za privatni smještaj, dok u hotelima cijene se kreću od 25 do 45 eura na bazi polupansiona. Ako računamo noćenje, hranu, odlazak na plažu i eventualno noćni provod to bi koštalo gosta 35-50 eura za dan. Što se tiče cijene hrane po restoranima, one svakako variraju zavisno od želje i ukusa gostiju. Najjeftiniji ručak u restoranu bi koštao od pet do sedam eura, a sa druge strane ljubitelji ribe i ribljih specijaliteta treba da izdvoje od osam eura pa naviše – kaže za Pobjedu Minir Karamanaga, vd. direktor Turističke organizacije Ulcinj.

Inače, većina parking mjesta u gradu su slobodna dok se na nekim mjestima parking naplaćuje po cijeni od 50 centi za sat vremena. U Ulcinju imamo 5-6 parking mjesta. Cijene ležaljki na ulcinjskoj rivijeri se kreću od pet do sedam eura. Za tu cijenu se dobijaju dvije ležaljke i suncobran, dok baldahini (kreveti sa tendom) koštaju od 10-15 eura. Ulaz se jedino naplaćuje na tzv. Ženskoj plaži i to 1,50 eura po osobi i na nudističkom naselju Ada ulaz košta pet eura po vozilu i jedan euro po osobi – kaže Karamanaga.

Kotor: Slično je i u Kotoru, kaže Dragana Samardžić, menadžer Turističke organizacije Kotor.

- Cijene smještaja u Kotoru se kreću u zavisnosti od kategorije smještaja i pozicije. Krevet, odnosno soba košta od 10 do 20 eura, dok se cijene apartmana kreću od 30 do 100 eura dnevno. Kada je hotelski smještaj u pitanju, noćenje u hotelu se kreće od 30 eura do 60 u hotelima niže kategorije, dok se u hotelima visoke kategorije (4 i 5 zvjezdica) noćenje sa doručkom kreće od 70 do 150 eura.Dakle, noćenje u privatnom smještaju, dva obroka u restoranu, plažni servis i neki prosječni večernji izlazak za jednu osobu koštaju do 40 eura. Najeftiniji ručak košta do 10 eura. Cijena parkinga po satu se kreće od 0,60 do 0,90 eura. Inače, ovdje ima oko 600 parking mjesta. Za ležaljku i suncobran treba izdvojiti od 2-5 eura. Na većini plaža ulaz se ne neplacuje već se plaća plažni mobilijar. Izletnička taksa od ove godine iznosi 1,00 euro. Plaćaju je samo oni koji organizovano u grupi obilaze Stari grad – kaže Samardžić.

Bar: U Baru u hotelima sa četiri zvjezdice prosječna cijena noćenja sa doručkom je 60 eura, u hotelima sa tri zvjezdice prosječna cijena noćenja sa doručkom je 30 eura, u hotelima sa dvije zvjezdice prosječna cijena noćenja sa doručkom je 20 eura – kaže Sanja Simović iz TO Bar.

U privatnom smještaju se cijena smještaja kreće od pet do 15 eura po osobi, a na cijenu utiču udaljenost od mora i turističko mjesto (Dobra voda, Šušanj, Sutomore, Čanj, Topolica, Virpazar).

Inače, najjeftiniji ručak u ovoj opštini možete naći za osam eura, a u nekim restoranima tri obroka u dnevnom meniju mogu se dobiti za osam eura, a ima primjera kao hotel „Lovćen“ u Sutomoru gdje je cijena punog pansiona 17 eura.

Cijena parkinga je od 40 do 80 centi po satu. Cijena ležaljki i suncobrana je od pet do 15 eura, sladoleda od 50 centi do 80 centi kugla. Kafa od 0,50 do 1,50 eura, sokovi od 1,5 do dva eura… Ni na jednoj plaži u barskoj opštini se ne naplaćuje ulaz. Cijena ulaznice u Stari grad je ove godine uvećana i iznosi dva eura za odrasle i jedan euro za djecu do 10 godina. Cijena ulaznice za Staru maslinu i dvorac kralja Nikole je jedan euro za odrasle i 0,50 za djecu do 10 godina. Interesovanje za korišćenjem interneta je veliko tako da većina kafića, restorana i hotela posjeduje besplatni internet

Tivat: I turistička ponuda Tivta je ove godine bogata, tvrdi Magdalena Tujković iz TO.

- Prosječna cijena sobe u privatnom smještaju kreće se od osam do 12 eura, a u hotelima od 25 do 35 eura. Najjeftiniji ručak u ovom gradu možete naći za 4,20 eura, a cijena parkinga se kreće od 0,60 do 0,70 eura. Jedan dan u Tivtu sa ponudom privatnog smještaja i uslugama hrane i vanpansionske potrošnje može koštati od 15 do 15 eura – kaže sagovornica.

Budva: Dragana Vukoje, PR menadžerka Turističke organizacije Budve, kaže da komplet od dvije ležaljke i jednog suncobrana na budvanskim plažama košta od pet do 75 eura. Najskuplji ovakav komplet je na Svetom Stefanu i košta 75 eura, jer je riječ o najelitnijem dijelu ne samo budvanske rivijere već i Crne Gore. Uostalom, „Grad hotel“, kaže ona, posjećuju najveća imena svjetskog džet seta.

Inače, cijene soba na budvanskoj rivijeri kreću se od pet do 20 eura po osobi. Jedan dan u Budvi gosta košta oko 29 eura (smještaj, ležaljka, suncobran, pun pansion, piće, parking). Najjeftiniji ručak u restoranu u Budvi je oko pet eura. Cijena parkinga u Budvi je u rasponu od 0,50 do 1,50 eura jedan sat, ili na nekim mjestima dva do pet eura po danu. Ima oko 5.000 parking mjesta na cijeloj budvanskoj rivijeri (od Jaza do Buljarice).

Treba reći da kugla sladoleda u Budvi košta od 0,50 do 0,80 eura i da, kako kaže sagovornica, nema podataka da se u Budvi naplaćuje ulaz na plažama. Uostalom, kaže ona, zakon zabranjuje naplaćivanje ulaza na plažama, a gosti na turistički telefon 1300 mogu prijaviti svaku uočenu nepravilnost.

Portal Analitika