Najznačajnija novina je uvođenje instituta minimalne zarade umjedto najniže cijene rada. Nakon dvogodišnjeg pregovaranja utvrđeno je da minimalna zarada iznosi 30 odsto prosječne zarade u Crnoj Gori, što je sada oko 160 eura.
Ministar Numanović je kazao da je ovaj akt usaglašen sa Zakonom o radu i međunarodnim propisima obračuna zarada. On je naznačio da se topli obrok i regres ne ukidaju, već samo dobijaju drugi naziv-startni dio zarade.
- Plate se neće povećati ni padati. Ukidaju se topli obrok i prevoz, ali samo formalno-objasnio je predstavnik ministra finansija Predrag Stamatović.
Predrag Mitrović je ocijenio da ugovor ima elemente ne samo evropskih standarda, nego i onoga što je neophodno u Crnoj Gori-razumijevanju socijalnih partnera.
Sa Zakonom o radu usaglašene su i odredbe koje se odnose na disciplinski postupak. Definisane su lakše i teže povrede radnih obaveza, precizirane su odredbe koje se odnose na odsustvovanje sa rada uz naknadu i bez naknade zarade (plaćeno i neplaćeno odsustvo).
U OKU se uvodi obračunska vrijednost koeficijenta u bruto iznosu, kao zamjena za dosadašnju najnižu cijenu rada koja je do sada utvrđivana u neto iznosu. U ovom dijelu koji se odnosi na reformisanje sistema obračuna zarada, pošlo se od zakonske obaveze da se obračun zarada tretira na principu bruto zarade.
U obračun zarada uvodi se kategorija startni dio zarade, koji se obračunava kao odgovarajući dio vrijednosti obračunskog koeficijenta i treba da odgovara vrijednosti dosadašnjih naknada za topli obrok i regres u mjesečnom iznosu.
Efekat ovih izmjena je taj, što se njime ne smanjuju zarade, a zaposlenima se garantuje redovnost isplata dosadašnjih naknada za topli obrok i regres u mjesečnoj dinamici.
Predviđeno da se obračunska vrijednost koeficijenta u bruto iznosu (najniža cijena rada, porez na dohodak i doprinosi na teret zaposlenog) i startni dio zarade (topli obrok i 1/12 regresa), za prosječno 176 časova u mjesecu, utvrđuje posebnim sporazumom u postupku pregovaranja predstavnika potpisnika kolektivnog ugovora.