- Očekujem da će zagovornici parlamentarnih istraga u Skupštini Crne Gore pokrenuti inicijativu za parlametarnom istragom, kada je u pitanju poslovanje nezavisnog dnevnika Vijesti, jer za to ima razloga. Nadam se da ovog puta neće demonstrirati poznatu principijelnost - kazao je Vukčević Pobjedi.
Pobjeda je juče pozvala Skupštinu Crne Gore da pokrene parlamentarnu istragu o tome kako je univerzitetski profesor Miodrag Perović, jedno od povezanih lica obuhvaćenih višegodišnjom istragom specijalnog tužioca za organizovani kriminal u predmetu broj 344/09, zaradio milione eura obzirom na to da je čitavu karijeru proveo na državnom univerzitetu gdje je primao platu iz budžeta. Profesor Perović je, kako su Pobjeda i još neki mediji objavljivali u više navrata, a što je sve još u ljeto 2010. dostavljeno Vrhovnom državnom tužilaštvu - Odjeljenju za suzbijanje organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina, dio organizovane grupe koja je počinila više krivičnih djela. Kako državno tužilaštvo do danas nije zvanično saopštilo ništa o eventualnim rezultatima istrage, Pobjeda poziva poslanike Skupštine Crne Gore da zatraže otvaranje parlamentarne istrage o tome.
Poslanik DPS Zoran Jelić ističe da bi, shodno funkciji člana Odbora za ekonomiju, podržao parlamentarnu istragu o poslovanju Vijesti, s obzirom na njihov uticaj na medijski prostor Crne Gore.
- Sa ekonomskog aspekta važno je utvrditi da li su Vijesti pisanjem nanijele finansijsku štetu građanima Crne Gore. Ako novinskim napisima i medijskim spekulacijama, naročito u vrijeme buma berze, napravite određene pozicije sebi i povezanim licima za enormnu ekonomsku dobit, onda svakako postoje uslovi za pokretanje parlamentarne istrage - kazao je Jelić.
On smatra da postoje elementi, za pokretanje parlamentarne istrage koji se odnose na „uznemiravanje javnosti medijskim navodima sa netačnim informacijama".
- Kao poslanik podržaću tu inicijativu, i očekujem da ukoliko se utvrde činjenice koje bi ukazivale na nezakonite radnje očekujem da državni tužilac pokrene istragu. Svjedoci smo posljednih dana da je puno toga izašlo na vidjelo, a vlasnici Vijesti nijesu to demantovali - kazao je Jelić.
Jelić, međutim, dodaje da „nije potrebno da DPS bude inicijator te parlamentarne istrage". - Nije bitno ko će pokrenuti istragu, da li poslanici ili građani preko poslanika. To mogu da učine i privredni subjekti, pa i Pobjeda preko zahtjeva poslaničkim klubovima. Prijedlog za otvaranje parlamentarne istrage može podnijeti najmanje 27 poslanika - kazao je Jelić.
Vukčević i Jelić su članovi skupštinskog Anketnog odbora koji se bavi privatizacijom Telekoma. Tom odboru su i predstavnici ostalih parlamentarnih stranaka, ali ni od jedne od njih, osim iz Socijalstičke narodne partije, Pobjeda nije uspjela da dobije mišljenje o pokretanju parlamentarne istrage zbog slučaja Vijesti. Nova srpska demokratija neće da komentariše medijska prepucavanja, SDP, nema komentar, PzP nijesu uspjeli da dobiju.
Predsjednik Odbora za ekonomiju, finansije i budžet Aleksandar Damjanović, na pitanje Pobjede da li treba pokrenuti parlamentarnu istragu o poslovanju Vijesti, nije odgovorio direktno, ali je kazao da „iz ličnog iskustva zna da pojedini mediji zaobilaze neke teme".
- Pojedini mediji zaobilaze nekoliko tema koje sam kao dominatne isticao i na sjednicama Odbora za ekonomiju i tokom plenarnih zasijedanja. To ukazuje na neprofesionalno i neobjektivno izvještavanje, što se pokazalo na konkretnim primjerima - kazao je Damjanović. Tokom poslaničkog rada Damjanović je, podsjećamo, često kritikovao poslovanje Crnogorske komercijalne banke.
- Možda treba razmišljati o otvaranju parlamentarnog kanala, kako neki mediji koji su izlobirani od pojedinih kompanija, kao i od jednog dijela civilnog sektora, ne bi bili u prilici da svakodnevno iskrivljuju realnost - odgovorio je Damjanović.